BiologiaWiedzieć więcej

Jak się nazywa samica i samiec dzika, konia, jelenia i innych zwierząt?

Sprawdź!

Wiele osób nie wie, jak nazywają się samce czy samice popularnych zwierząt. W języku funkcjonuje zazwyczaj jedno określenie, które jest powszechnie znane – tylko żeńskie lub tylko męskie. Poznaj nazwy samców i samic zwierząt dzikich i hodowlanych, a także ich potomstwa.

Nazwy gatunków zwierząt dzikich i hodowlanych funkcjonujące w języku polskim mogą przysporzyć wiele kłopotów. Zwłaszcza osobom, które na co dzień nie mają z nimi do czynienia. Każdy wie, że samica psa to suka, a samiec kozy to kozioł, ale wątpliwości zaczynają się pojawiać przy zwierzętach takich jak jeleń czy sarna, często błędnie traktowanych jako jeden gatunek.

Jak nazywają się samce i samice zwierząt hodowlanych?

W przypadku gatunków hodowlanych używa się nie tylko oddzielnych określeń związanych z płcią zwierzęcia czy jego wiekiem, ale również możliwością posiadania potomstwa lub jej brakiem. Mówiąc o samcu świni domowej, można mieć na myśli zarówno knura (rozpłodowego) i wieprza (wykastrowanego). Samica świni nazywana jest maciorą lub lochą, a jej młode to prosięta.
Do bydła domowego zalicza się m.in. krowa, będąca określeniem dla samicy gatunku. Samiec to byk, jeśli jest rozpłodowy, to wtedy nazywany jest buhajem. Natomiast wykastrowany samiec to wół. Młode nazywa się cielętami.
W przypadku koni wyróżnia się samicę – klacz, potomka – źrebię oraz samca – ogiera (lub wałacha, jeśli koń jest wykastrowany). Jeśli zaś mowa o gatunku owcy domowej, to samica powinna być nazywana maciorką, samiec baranem (lub skopem, jeśli jest wykastrowany), a młode jagniętami.

Zwierzęta dzikie – nazwy samic, samców i młodych

Wbrew pozorom, jeleń i sarna to nie ten sam gatunek. W przypadku sarny określeniem dla samicy jest koza, dla samca – kozioł, a dla ich potomstwa – koźlęta. Samca jelenia nazywa się bykiem, samicę łanią, ich młode z kolei to cielę. Tak samo nazywa się potomka łosi (pochodzące od samca – byka i samicy – klępy). Dzik to powszechnie znana nazwa gatunku, jednak jego męski przedstawiciel powinien nazywany być odyńcem, a samica lochą. Młode dzików to warchlaki.