Sport

Tenis stołowy (ping-pong). Na czym polega? Zasady gry

Co warto wiedzieć o popularnym ping-pongu?

Tenis stołowy, czyli ping-pong, w Polsce należy do jednego z najpopularniejszych sportów pod względem uprawiania go amatorsko. Jest tak głównie dlatego, że nauka gry nie jest trudna, a podstawowy sprzęt i wynajem pomieszczenia ze stołem do ping-ponga nie wiążą się z dużym wydatkiem. Myślisz o regularnej grze w tenisa stołowego? Poznaj najważniejsze zasady i dowiedz się, jak się do tego przygotować!
Pierwszą styczność z ping-pongiem ma się zazwyczaj już w szkole. Często jednak w takich przypadkach zasady rywalizacji są umowne i nie odpowiadają tym odgórnie przyjętym i realizowanym na turniejowym poziomie.

 

Tenis stołowy – zasady, które powinieneś znać

 

Zasady gry w tenisa stołowego nie są skomplikowane. Każdy mecz składa się z setów. Zazwyczaj rywalizuje się do trzech lub czterech wygranych. W każdym secie walczy się o pojedyncze punkty, a wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie ich minimum 11, mając jednocześnie dwa „oczka” przewagi (np. 11:8, 16:14). Po zakończeniu każdego seta należy zmienić strony z przeciwnikiem.
Mecz powinien być poprzedzony losowaniem. Zwycięzca losowania ma prawo wyboru strony lub tego, kto rozpocznie spotkanie serwisem. Gracz rozpoczynający mecz serwuje dwa pierwsze punkty, dwa kolejne serwisy przysługują rywalowi i tak na zmianę. Podanie uważa się za poprawnie wykonane, kiedy po podrzuceniu piłki w powietrze uderzy się ją rakietką w taki sposób, że ta odbije się na stronie serwującego i przejdzie na pole rywala. Jeśli przy serwisie piłka dotknie siatki, to podanie jest powtarzane.

 

Tenis stołowy – jaki jest niezbędny sprzęt do gry?

 

Aby móc grać w ping-ponga, niezbędny jest stół do tenisa stołowego. Wiadomo, że jest to duży wydatek, dlatego lepiej skorzystać z dostępnych sal sportowych wyposażonych w stoły do ping-ponga, które są dostępne za darmo lub za niewielką opłatą. Ponadto trzeba posiadać rakietki do tenisa stołowego i piłeczki. O ile zakup piłeczek jest prosty, o tyle wybór rakietki może sprawić więcej problemów. Najlepiej wybierać rakietki drewniane. Bardzo ważnym elementem jest rodzaj i jakość okładziny, ponieważ to ona w dużej mierze decyduje o kontroli, szybkości uderzeń czy nadawaniu rotacji piłeczce.
Zobacz także:  Tenis ziemny. Na czym polega? Zasady gry.

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
SportZdrowie

Ćwiczenia relaksacyjne – co pomoże ci efektywnie odpocząć?

Ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać regularnie. Pomagają one poradzić sobie ze stresem,…
SportZdrowie

Jak medytować? Od czego zacząć?

Wiele osób chciałoby spróbować tej praktyki, ale nie wie, jak medytować,…
Sport

E-sport i jego wpływ na zdrowie i życie.

Ile w e-sporcie jest sportu?