EkologiaŚwiat wokół nas

Jak korzystać z ryb i owoców morza, by chronić te zwierzęta przed wyginięciem?

Ryby i owoce morza to cenny i pyszny element naszej diety, ale ich marnowanie to problem, który ma ogromne przełożenie na stan fauny morskiej. Ekolodzy apelują, aby ograniczyć połów ryb morskich i wybierać świadomie tylko określone ich gatunki.

Marnowanie ryb ma podwójne negatywny wymiar. Z jednej strony to po prostu marnowanie jedzenia. Z drugiej – działanie przyczyniające się do wyginięcia niektórych gatunków ryb i zachwianie równowagi w przyrodzie.

Rybołówstwo a stan populacji zwierząt morskich

Wszyscy wiemy, że spożywanie ryb jest szczególnie zdrowe dla ludzkiego organizmu. Niestety zbyt duży połów ryb morskich i owoców morza coraz częściej doprowadza do zagrożenia określonych gatunków wyginięciem. Tak stało się na przykład w przypadku dorsza bałtyckiego. Jego stado wschodnie było przeławiane, czyli wyławiano z niego zbyt dużo ryb, co utrudniało odrodzenie się stada. Z roku na rok zwiększano limity połowu, aż do 2019 roku, kiedy tego połowu trzeba było zakazać, ponieważ inaczej stadu groziło wyginięcie.

Marnowanie ryb a wielkość stad na świecie

Marnujemy przede wszystkim owoce i warzywa, ale problem ten dotyczy także ryb. Niestety polskie łowiska są ograniczone. Gdybyśmy chcieli korzystać tylko z nich, rodzimych ryb z Bałtyku wystarczyłoby nam na pół roku. Z kolei przez import wszystkie problemy z przeławianiem przenosimy na inne części świata – Morze Śródziemne, łowiska norweskie, Azję (szczególnie część Rosji i Chiny), kraje afrykańskie. W regionach zbyt eksploatowanych zagraża to katastrofą ekologiczną, a w dłuższej perspektywie nieodwracalnymi zmianami w przyrodzie i głodem ludzi. Ryby trzeba więc wybierać bardzo świadomie. Jeśli już je kupujesz, nie wyrzucaj, tylko zjedz. Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz.

Jakie ryby wybierać?

  • Marnowanie ryb to jeden problem, kupowanie gatunków zagrożonych to druga kwestia. Warto więc unikać zakupu ryb zagrożonych wyginięciem. Do nich należą na przykład węgorz europejski, sola, halibut atlantycki, karmazyn.
  • Zamiast dorsza bałtyckiego można kupić dorsza atlantyckiego.
  • Warto kupować ryby z niższych poziomów łańcucha pokarmowego w morzu lub oceanie, czyli na przykład śledzie czy szproty (jeśli chodzi o ryby polskie).
  • Unikać natomiast trzeba ryb drapieżnych – zarówno ze względu na stężenie w nich metali ciężkich, jak i wielkość populacji.

Fot. Pixabay

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia