EkologiaŚwiat wokół nas

Jak korzystać z ryb i owoców morza, by chronić te zwierzęta przed wyginięciem?

Ryby i owoce morza to cenny i pyszny element naszej diety, ale ich marnowanie to problem, który ma ogromne przełożenie na stan fauny morskiej. Ekolodzy apelują, aby ograniczyć połów ryb morskich i wybierać świadomie tylko określone ich gatunki.

Marnowanie ryb ma podwójne negatywny wymiar. Z jednej strony to po prostu marnowanie jedzenia. Z drugiej – działanie przyczyniające się do wyginięcia niektórych gatunków ryb i zachwianie równowagi w przyrodzie.

Rybołówstwo a stan populacji zwierząt morskich

Wszyscy wiemy, że spożywanie ryb jest szczególnie zdrowe dla ludzkiego organizmu. Niestety zbyt duży połów ryb morskich i owoców morza coraz częściej doprowadza do zagrożenia określonych gatunków wyginięciem. Tak stało się na przykład w przypadku dorsza bałtyckiego. Jego stado wschodnie było przeławiane, czyli wyławiano z niego zbyt dużo ryb, co utrudniało odrodzenie się stada. Z roku na rok zwiększano limity połowu, aż do 2019 roku, kiedy tego połowu trzeba było zakazać, ponieważ inaczej stadu groziło wyginięcie.

Marnowanie ryb a wielkość stad na świecie

Marnujemy przede wszystkim owoce i warzywa, ale problem ten dotyczy także ryb. Niestety polskie łowiska są ograniczone. Gdybyśmy chcieli korzystać tylko z nich, rodzimych ryb z Bałtyku wystarczyłoby nam na pół roku. Z kolei przez import wszystkie problemy z przeławianiem przenosimy na inne części świata – Morze Śródziemne, łowiska norweskie, Azję (szczególnie część Rosji i Chiny), kraje afrykańskie. W regionach zbyt eksploatowanych zagraża to katastrofą ekologiczną, a w dłuższej perspektywie nieodwracalnymi zmianami w przyrodzie i głodem ludzi. Ryby trzeba więc wybierać bardzo świadomie. Jeśli już je kupujesz, nie wyrzucaj, tylko zjedz. Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz.

Jakie ryby wybierać?

  • Marnowanie ryb to jeden problem, kupowanie gatunków zagrożonych to druga kwestia. Warto więc unikać zakupu ryb zagrożonych wyginięciem. Do nich należą na przykład węgorz europejski, sola, halibut atlantycki, karmazyn.
  • Zamiast dorsza bałtyckiego można kupić dorsza atlantyckiego.
  • Warto kupować ryby z niższych poziomów łańcucha pokarmowego w morzu lub oceanie, czyli na przykład śledzie czy szproty (jeśli chodzi o ryby polskie).
  • Unikać natomiast trzeba ryb drapieżnych – zarówno ze względu na stężenie w nich metali ciężkich, jak i wielkość populacji.

Fot. Pixabay

Polecane artykuły
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…