HistoriaRelacje społeczne

22 lutego to Dzień Myśli Braterskiej. Sprawdź co to jest i poznaj jego historię

Jednym z najważniejszych dni dla harcerek i harcerzy jest 22 lutego, czyli Dzień Myśli Braterskiej. Ten dzień ma pokazać skautom i harcerzom, jak wielu jest ich na całym świecie i co najważniejsze, że wszyscy są braćmi i siostrami bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy kolor skóry. 

Dzień Myśli Braterskiej – historia

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni, które obchodzą harcerze i skauci na całym świecie. Święto to ma już blisko sto lat, a ustanowione zostało na  4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to tylko święto skautek, z czasem objęło też chłopców i stało się świętem międzynarodowym. A kiedy jest Dzień Myśli Braterskiej? Skoro to święto ruchu skautowego, to musiało być związane z jego założycielem sir Robertem Baden-Powellem. Jako że początkowo było to święto skautek, jego twórczyniom zależało też na uhonorowaniu żony najważniejszego skauta na świecie – Olave Baden-Powell, która od 1916 były naczelniczką brytyjskich skautek. Tak się szczęśliwie złożyło, że Robert Baden-Powell i jego żona urodzili się tego samego dnia, z tym że Olave była 32 lata młodsza od męża. Trudno więc było znaleźć lepszą datę niż 22 lutego na Dzień Myśli Braterskiej

Jak obchodzi się Dzień Myśli Braterskiej?

22 lutego  harcerze i harcerki (druhny), a także skauci i skautki przesyłają sobie kartki pocztowe z pozdrowieniami i życzeniami. Spotykają się też na uroczystych zbiórkach, a wieczorem świętują przy ogniskach. Co bardzo ważne, są to wspólne spotkania różnych organizacji, co ma pokazać, że nie ma żadnych różnic między osobami należącymi do harcerstwa, nawet jeśli są z innych organizacji. 

Wiele harcerskich symboli związanych jest z braterstwem. Okrąg wokół lilijki na krzyżu harcerskim oznacza zasiadanie we wspólnym kręgu. Innym harcerskim symbolem braterstwa jest węzeł płaski, który łączy dwie liny, tak jak harcerstwo łączy ludzi. 

Dzień Myśli Braterskiej w Polsce

Ten dzień obchodzi się wszędzie tam, gdzie działa harcerstwo i skauting. Idea święta jest wszędzie taka sama, ale obchody w każdym kraju nieco się różnią. A jak świętuje się Dzień Myśli Braterskiej w Polsce?

Jedną z tradycji jest spotkanie harcerek i harcerzy z Prezydentem RP. Ogłasza się też  zwycięzców Plebiscytu Instruktorskiego „Niezwyczajni”. Podzielony jest na różne kategorie i w każdej z nich wybiera się laureatów. Jest to m.in. kategoria najlepszy harcerski specjalista, komendant szczepu czy młody lider.

22 lutego z okazji Dnia Myśli Braterskiej organizowane są też zbiórki na różne ważne cele, przy okazji pokazując społeczeństwu, czym jest harcerstwo i jak ważne jest braterstwo na co dzień.

Źródła:

  • Ngo.pl https://publicystyka.ngo.pl/harcerze-swietuja-dzien-mysli-braterskiej 
  • Gov.pl https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/dzien-mysli-braterskiej

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…