Hobby i pasjeRelacje społeczne

Harcerski wolontariat – ponad stuletnia tradycja

„Mam szczerą wolę (…) nieść chętną pomoc bliźnim”. Już sam ten fragment przyrzeczenia harcerskiego wskazuje, że wolontariat jest nieodłącznie związany z harcerstwem. Jest to obietnica, że na harcerzu można liczyć w potrzebie.

Harcerstwo to jedna z najstarszych organizacji wolontariackich w naszym kraju. Można powiedzieć, że od początku istnienia, od ponad 100 lat harcerstwo zajmuje się wolontariatem. Jest doskonale zorganizowane, ponieważ harcerze działają co dzień, a hierarchia jest ściśle określona. Harcerstwo to około 10 000 wolontariuszy, gotowych do pracy od zaraz.

Czy harcerstwo to wolontariat? 

Na pytanie, czy harcerstwo jest wolontariatem na co dzień, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Warto zacząć od definicji wolontariusza. Jest to osoba, która świadomie i dobrowolnie bez wynagrodzenia pracuje na rzecz niesienia pomocy innym. Nie ma więc wątpliwości, że instruktorzy czy drużynowi są z całą pewnością wolontariuszami. Bez wynagrodzenia, z własnej woli zajmują się młodymi harcerzami, opiekując się nimi i dbając o ich rozwój. 

A co z szeregowymi harcerzami? Jeśli chodzi o codzienne działania, udział w zbiórkach, wyjazdy na obozy, to nie ma tu mowy o wolontariacie. Natomiast kiedy cała drużyna bierze udział w akcji pomocy potrzebującym, akcjach charytatywnych takich jak WOŚP lub Caritas czy w akcji sprzątania świata, wtedy oczywiście możemy mówić o wolontariacie harcerskim.

Na czym opiera się harcerski wolontariat

Służba, w tym służba innym to jedna z podstawowych zasad wychowania w harcerstwie. Harcerz żyje, czując odpowiedzialność za swoich najbliższych, a także środowisko, w którym żyje. Harcerz szanuje każdego człowieka i czuje potrzebę dbałości o przyrodę. I na tym opiera się harcerski wolontariat.

Wyjątkowym dniem związanym z harcerskim wolontariatem jest 22 lutego. Tego dnia urodził się założyciel skautingu sir Robert Baden-Powell. Ta data wybrana została jako Dzień Myśli Braterskiej. Wtedy to harcerze wspólnie świętują i bardzo często organizują zbiórki charytatywne.

Wolontariat harcerski – przykłady 

Wolontariat harcerski znaleźć można praktycznie w każdej większej akcji. Poniżej kilka przykładów:

  • Harcerze „grają” z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy od początku jej istnienia. W 2022 roku w ramach harcerskiego wolontariatu stworzonych zostało aż 75 sztabów organizujących zbiórki w całej Polsce.
  • Od początku pandemii harcerze szczególnie aktywnie pomagali potrzebującym na różne sposoby m.in. szyjąc maseczki, robiąc zakupy osobom objętym kwarantanną, dostarczając ciepłe posiłki potrzebującym itp.

Harcerski wolontariat jest bardzo widoczny od początku wojny na Ukrainie. Harcerze m.in. przygotowują paczki z pomocą wysłane na Ukrainę, pomagają w przyjmowaniu uchodźców do Polski, opiekują się dziećmi przyjeżdżającymi z Ukrainy.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…