Hobby i pasjeScan for Fun

Jak spakować się na obóz harcerski?

Obóz harcerski to kilkanaście dni wspaniałej przygody w gronie druhów i druhen. Do wyjazdu trzeba się jednak dobrze przygotować. Najważniejsze jest spakowanie niezbędnych rzeczy, tak aby zmieściły się do plecaka, który zabierzesz ze sobą. I nie ma tu znaczenia, czy jedziesz na obóz harcerski ZHP czy ZHR. 

Decydując się, co spakować na obóz harcerski musisz znaleźć pewien kompromis. Z jednej strony trzeba zabrać rzeczy niezbędne (m.in. mundur, śpiwór, przybory do mycia i do jedzenia), ale z drugiej, im więcej spakujesz, tym więcej będziesz mieć do dźwigania. Warto więc sprawdzić, jak przygotować się na obóz harcerski.

Co zabrać na obóz harcerski? 

Plecak na obóz harcerski nie jest bez dna, dlatego musisz bardzo dokładnie przemyśleć, co warto ze sobą zabrać. Najlepiej, wszystkie rzeczy spakować do jednego dużego plecaka, który ma pojemność 80 – 120 litrów. Oczywiście w ostateczności, jeśli nie wszystko uda ci się spakować, możesz zabrać dodatkowy, mniejszy plecak. Może ci się on również przydać na prowiant w drodze na obóz i z powrotem. 

Przed pakowaniem przygotuj listę rzeczy potrzebnych na obóz harcerski, tak aby niczego nie zapomnieć. Kolejny krok to zebranie wszystkich rzeczy z listy w jednym miejscu, tak abyś mógł lub mogła zobaczyć, ile musisz zmieścić do plecaka.

Niezbędnik na obóz harcerski, czyli co koniecznie spakować 

Najczęściej szykując się do wyjazdu na obóz, masz ułatwione zadanie, ponieważ od instruktorów powinieneś otrzymać listę rzeczy na obóz harcerski. Wszystko, co trzeba wziąć na obóz, można podzielić na kilka kategorii:

  • Ubranie – musisz pamiętać o zabraniu zarówno munduru, kangurki, ale także ubrania codziennego, takiego jak koszulki, ciepła bluza, skarpetki i bielizna, strój kąpielowy czy krótkie spodenki.
  • Spanie – tu wymienić trzeba przede wszystkim śpiwór na obóz harcerski, koc i poduszkę a także piżamę.
  • Przybory do mycia i ręcznik.
  • Przybory do jedzenia, czyli przede wszystkim menażka, bidon (inaczej zwany manierką) i niezbędnik (specjalny, połączony w całość zestaw nóż, łyżka i widelec).
  • Dodatkowe akcesoria, które trzeba zabrać na obóz harcerski, czyli np. scyzoryk (finka), latarka czy linka a także notatnik i coś do pisania. Nie zapomnij też o książeczce harcerskiej (dostaniesz ją wraz z krzyżem harcerskim po przyrzeczeniu).

Jak spakować plecak na obóz harcerski?

Oprócz przygotowania wszystkich niezbędnych rzeczy, bardzo ważne jest to jak spakować się na obóz harcerski. Dlatego nie zostawiaj pakowania na ostatnią chwilę, spakuj się najlepiej dwa, trzy dni przed wyjazdem. 

Przy samym pakowaniu pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • ciężkie rzeczy pakuj na dole plecaka i bliżej pleców;
  • sprawdź, czy niektórych przedmiotów nie można włożyć jeden w drugi;
  • wykorzystaj boczne kieszenie plecaka na drobne przedmioty;
  • rzeczy, z których będziesz korzystać w czasie podróży, spakuj na samym końcu.
Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…