Hobby i pasjeRelacje społeczne

Jakie są korzyści z wolontariatu?

Wolontariat może przybierać bardzo różne formy. Może to być jednorazowa zbiórka pieniędzy, a z drugie strony stałe wsparcie osób potrzebujących lub zwierząt. Tym, co je łączy, są korzyści dla osób wspieranych, ale także zalety dla samych wolontariuszy.

Zostając wolontariuszem, nie otrzymasz wynagrodzenia finansowego, a przy tym jest to praca bardzo ciężka i odpowiedzialna. Wolontariat ma jednak wiele zalet. Można poznać wspaniałych ludzi, nawiązać przyjaźnie, podnieść swoją samoocenę i nauczyć się rzeczy, które przydadzą ci się w życiu. 

Najważniejsze korzyści z wolontariatu

Wolontariat daje możliwość zdobycia umiejętności i doświadczenia. Jest to prawdziwa praca, choć bez wynagrodzenia. Dzięki niemu zdobędziesz pierwsze doświadczenia zawodowe, poza tym nauczysz się pracy w grupie i rozwiniesz umiejętności komunikacyjne.

Co jeszcze daje wolontariat? Będąc wolontariuszem, poznasz na pewno wielu nowych, ciekawych ludzi. Będą to przede wszystkim doświadczeni wolontariusze i specjaliści, od których wiele możesz się nauczyć. Również osoby, którym będziesz niósł pomoc, mogą okazać się bardzo interesujące.

Kolejną korzyścią z wolontariatu jest zwiększenie poczucia własnej wartości. Możesz poczuć, że to, co robisz, jest bardzo ważne, że twoje działania mogą bardzo wiele zmienić i jesteś za nie doceniony. 

Inne zalety wolontariatu

Korzyści z wolontariatu możesz odnieść także w przyszłości. Dzięki niemu zwiększasz swoje szanse na znalezienie dobrej pracy związanej z własnymi zainteresowaniami.

Do innych zalet wolontariatu należą także różnego rodzaju dodatki. Mogą to być darmowe wejściówki na wydarzenia kulturalne, filmy czy imprezy sportowe. 

I wreszcie dość wyjątkową zaletą płynącą z wolontariatu jest dodatkowa okazja do świętowania. 5 grudnia każdego roku twoim nowym świętem będzie międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Wolontariat międzynarodowy 

Jedną z korzyści z wolontariatu jest możliwość uczestniczenia w wolontariacie międzynarodowym. Najpopularniejsze wolontariaty zagraniczne dla młodzieży organizowane są jako międzynarodowe obozy wolontariackie w czasie wakacji, tzw. workcamp. Inny ciekawy program to Erasmus+ Komisji Europejskiej skierowany do osób w wieku 13 – 30, a jedna z jego części dotyczy wolontariatu. Korzyścią z takiego wolontariatu jest na pewno możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc poza Polską i nawiązanie przyjaźni z ludźmi z zagranicy.

Oczywiście nieograniczone możliwości wolontariatu zagranicznego będziesz miał, kiedy ukończysz 18 lat. Wtedy możesz zdecydować, czy chcesz działać indywidualnie, czy w grupie. Darmowy wolontariat zagraniczny jest oferowany przez bardzo dużą liczbę organizacji, takich jak np. Europejski Korpus Solidarności.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
HistoriaRelacje społeczne

Kim były polskie emancypantki?

Emancypantki w Polsce w sposób istotny zaczęły zaznaczać swoją obecność w…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Kim były sufrażystki? Czym się różnią sufrażystki i feministki?

Marzec, to miesiąc historii praw kobiet. Dziś przybliżamy, kim były sufrażystki….
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Emancypantki – kto to? Co im zawdzięczamy?

Co to jest emancypacja? Dzisiaj to znacznie szersze pojęcie niż to,…