Hobby i pasjeRelacje społeczne

Jakie są korzyści z wolontariatu?

Wolontariat może przybierać bardzo różne formy. Może to być jednorazowa zbiórka pieniędzy, a z drugie strony stałe wsparcie osób potrzebujących lub zwierząt. Tym, co je łączy, są korzyści dla osób wspieranych, ale także zalety dla samych wolontariuszy.

Zostając wolontariuszem, nie otrzymasz wynagrodzenia finansowego, a przy tym jest to praca bardzo ciężka i odpowiedzialna. Wolontariat ma jednak wiele zalet. Można poznać wspaniałych ludzi, nawiązać przyjaźnie, podnieść swoją samoocenę i nauczyć się rzeczy, które przydadzą ci się w życiu. 

Najważniejsze korzyści z wolontariatu

Wolontariat daje możliwość zdobycia umiejętności i doświadczenia. Jest to prawdziwa praca, choć bez wynagrodzenia. Dzięki niemu zdobędziesz pierwsze doświadczenia zawodowe, poza tym nauczysz się pracy w grupie i rozwiniesz umiejętności komunikacyjne.

Co jeszcze daje wolontariat? Będąc wolontariuszem, poznasz na pewno wielu nowych, ciekawych ludzi. Będą to przede wszystkim doświadczeni wolontariusze i specjaliści, od których wiele możesz się nauczyć. Również osoby, którym będziesz niósł pomoc, mogą okazać się bardzo interesujące.

Kolejną korzyścią z wolontariatu jest zwiększenie poczucia własnej wartości. Możesz poczuć, że to, co robisz, jest bardzo ważne, że twoje działania mogą bardzo wiele zmienić i jesteś za nie doceniony. 

Inne zalety wolontariatu

Korzyści z wolontariatu możesz odnieść także w przyszłości. Dzięki niemu zwiększasz swoje szanse na znalezienie dobrej pracy związanej z własnymi zainteresowaniami.

Do innych zalet wolontariatu należą także różnego rodzaju dodatki. Mogą to być darmowe wejściówki na wydarzenia kulturalne, filmy czy imprezy sportowe. 

I wreszcie dość wyjątkową zaletą płynącą z wolontariatu jest dodatkowa okazja do świętowania. 5 grudnia każdego roku twoim nowym świętem będzie międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Wolontariat międzynarodowy 

Jedną z korzyści z wolontariatu jest możliwość uczestniczenia w wolontariacie międzynarodowym. Najpopularniejsze wolontariaty zagraniczne dla młodzieży organizowane są jako międzynarodowe obozy wolontariackie w czasie wakacji, tzw. workcamp. Inny ciekawy program to Erasmus+ Komisji Europejskiej skierowany do osób w wieku 13 – 30, a jedna z jego części dotyczy wolontariatu. Korzyścią z takiego wolontariatu jest na pewno możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc poza Polską i nawiązanie przyjaźni z ludźmi z zagranicy.

Oczywiście nieograniczone możliwości wolontariatu zagranicznego będziesz miał, kiedy ukończysz 18 lat. Wtedy możesz zdecydować, czy chcesz działać indywidualnie, czy w grupie. Darmowy wolontariat zagraniczny jest oferowany przez bardzo dużą liczbę organizacji, takich jak np. Europejski Korpus Solidarności.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?