Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariat w schronisku – zajęcie dla prawdziwych miłośników zwierząt

Bezinteresowne pomaganie zwierzętom to bardzo szlachetne działanie. Szczególnie trudna i wymagająca jest praca wolontariusza w schronisku dla zwierząt. 

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przejdź się do schroniska jako odwiedzający. Jeśli okaże się, że nadal chcesz pomagać, a opieka nad pokrzywdzonymi zwierzętami jest tym, co chcesz robić, możesz wystąpić z prośbą o przyjęcie na wolontariat w schronisku.

Wolontariat w schronisku – od czego zacząć?

Kiedy zdecydujesz się na wolontariat w schronisku dla zwierząt, przede wszystkim zapoznaj się z zasadami, które obowiązują w danym schronisku. Niektóre schroniska prowadzą ciągły nabór, inne organizują spotkania określonego dnia. Czasami wolontariat w schronisku wymaga napisania listu motywacyjnego, w którym musisz przekonać władze placówki, że nadajesz się do tej pracy.

Za wolontariat w schronisku nie otrzymasz wynagrodzenia, tu największą nagrodą jest radość zwierzaka, którym się opiekujesz. Osoby, które kończą ósmą klasę, mogą otrzymać 3 dodatkowe punkty do szkoły średniej. Wtedy do szkoły muszą przynieść zaświadczenie o wolontariacie w schronisku. Jeśli jednak punkty do liceum są jedyną motywacją, wtedy lepiej poszukać wolontariatu gdzie indziej. 

Wolontariat w schronisku – na czym polega?

Wolontariat w schronisku jest bardzo potrzebny, ponieważ przy zwierzętach jest dużo pracy. Przykładowe prace wolontariusza to m.in.:

  • Pomoc przy wyprowadzaniu psów, opieka nad kotami itp. Dla zwierząt w schronisku, które najczęściej zostały porzucone najmniejszy przejaw opieki i ciepła jest na wagę złota. Niektóre zwierzęta są bardzo pokrzywdzone i potrzeba wiele czasu, żeby zaufały człowiekowi.
  • Sprzątanie klatek to na pewno najmniej przyjemna praca w trakcie wolontariatu dla zwierząt. Warto jednak pamiętać, że posprzątany boks i miłe warunki są niezwykle ważnym elementem pomocy skrzywdzonym zwierzętom.
  • Udział w dniach otwartych czy innych akcjach promocyjnych – to właśnie takie działania przynoszą najlepsze efekty, a wiele zwierząt ze schronisk znajduje swój nowy dom.

Wolontariat w schronisku od ilu lat można być wolontariuszem? 

A od ilu lat można zostać wolontariuszem w schronisku? Samodzielnie o pracę wolontariusza w schronisku ubiegać można się dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Wolontariat dla nastolatków jest również możliwy w młodszym wieku, a za zgodą rodziców można być wolontariuszem po ukończeniu 16. roku życia.

Jeśli jednak bardzo chcesz pomagać zwierzętom, to za zgodą rodziców jako wolontariusz w schronisku możesz pomagać już od 13 lat. Wtedy oczywiście również potrzebna jest zgoda rodziców. Wolontariat w schronisku dla dzieci jest trochę ograniczony. Młodzi wolontariusze nie mogą zajmować się bezpośrednio zwierzętami, a do ich zadań może należeć np. organizacja zbiórki karmy w szkole czy robienie zdjęć podopiecznym schroniska na stronę internetową.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…