Hobby i pasjeJęzyk polski i literaturaRelacje społeczne

Najpiękniejsze cytaty o wolontariacie

Wolontariusze to ludzie niezwykli. Poświęcają swój czas, niosąc pomoc potrzebującym ludziom i zwierzętom i nie oczekują za to żadnego wynagrodzenia.

Wolontariusze istnieją właściwie od początku ludzkości. Zawsze znajdowali się ludzie, którzy chcieli pomóc innym z dobroci serca. Byli to np. lekarze, nauczyciele czy ratownicy. O wolontariuszach pisali i mówili najwybitniejsi ludzie, a cytaty w wolontariacie wspierają i motywują do dalszej pracy dla innych. 

Cytaty o wolontariacie ludzi Kościoła 

Bardzo pięknie o wolontariacie pisała i mówiła Matka Teresa z Kalkuty, która sam poświęciła życie na niesienie bezinteresownej pomocy innym. A oto dwa przykłady jej cytatów o wolontariacie:

  • „Nie martw się tak bardzo problemami, jakimi żyje świat, ale po prostu odpowiadaj na potrzeby konkretnych ludzi”.
  • „Dawać samego siebie to więcej, niż tylko dawać”.

Te cytaty o wolontariacie mówią jasno, że nie ma po co marnotrawić czasu na zastanawianie się nad problemami, których nie możemy zmienić, czas trzeba wykorzystać, pomagając innym, nawet jeśli wymaga to poświęcenia. 

Również Papież Jan Paweł II nieraz zawracał uwagę na pracę ludzi pomagających innym. A jeden z jego słynniejszych cytatów o wolontariacie brzmi tak: „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych. Starajmy się usłyszeć to wołanie. Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki”.

Wyjątkowe cytaty o wolontariacie

Jeden z najciekawszych cytatów o wolontariacie należy do Sherry Anderson, kanadyjskiej sportsmenki „Wolontariusze nie otrzymują zapłaty, nie dlatego, że są bezwartościowi, ale dlatego, że są bezcenni”

Piękny cytat o wolontariacie, o jego znaczeniu stworzył amerykański poeta i dziennikarz Albert Pike „To, co robimy dla siebie, umiera razem z nami, co zrobimy dla innych, pozostaje i jest nieśmiertelne”. Jeśli wszystko robimy dla siebie, nikt tego nie zapamięta, nie będzie to ważne dla nikogo, natomiast to, co robi się dla innych, pozostaje w ich życiu na zawsze.

Wolontariat – cytaty innych wielkich ludzi

Wolontariat pojawiał się wielokrotnie w cytatach innych wielkich ludzi i to z bardzo różnych dziedzin. Oto kilka przykładów:

  • „Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu”, Mikołaj Gogol (rosyjski pisarz, poeta i dramaturg).
  • „Zapamiętaj, że najszczęśliwszymi ludźmi nie są ci, którzy otrzymują więcej, ale ci, którzy dają więcej”, H. Jackson Brown Jr. (amerykański pisarz).
  • „Nie sposób przecenić radości i szczęścia, jakie daje wolontariat. Nie ma innego sposobu na zabicie depresji niż służenie innym. Tylko życie dla innych jest warte przeżycia” – Albert Einstein (fizyk, laureat nagrody nobla).

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…