Scan for FunTechnologie

Jak powstaje szczepionka na SARS-CoV-2?

Międzynarodowa mobilizacja naukowców przybliża nas do jej opracowania

Międzynarodowa mobilizacja naukowców w walce z koronawirusem daje nadzieje na to, że stosunkowo szybko uda się nie tylko opracować, ale i wdrożyć szczepionkę na SARS-CoV-2. Pracują nad tym najlepsi naukowcy z wielu zakątków świata.

Obecnie w walce z epidemią najbardziej liczy się czas. Chodzi o jak najszybsze wynalezienie i przetestowanie szczepionki. Pracują nad tym międzynarodowe zespoły naukowców.

Międzynarodowa mobilizacja naukowców

W walce z koronawirusem bierze udział cały naukowy świat. W ramach unijnego programu badawczego „Horyzont 2020” działa aż 18 projektów badawczych realizowanych przez 151 zespołów z Europy, których celem jest znalezienie lekarstwa na Covid-19. Kluczowe jest oczywiście znalezienie szczepionki, która pozwoli zahamować rozwój zakażeń koronawirusem. Pierwszym osiągnięciem było wyizolowanie wirusa, następnie zrozumienie jego specyfiki. Znaleziono także przeciwciało ludzkie blokujące koronawirusa. W zespole, któremu udało się to osiągnąć, byli naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie, centrum medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie i firmy Harbour BioMed.
W opracowaniu szczepionki przoduje obecnie jeden z brytyjskich zespołów, w którym są również badacze z całego świata. Opracowana przez tych naukowców szczepionka powoli wchodzi w fazę testów klinicznych. Bardzo zaawansowane prace trwają także w Stanach Zjednoczonych. Z kolei niemieccy naukowcy koncentrują się na szczepionce, która miała pomóc w zwalczaniu gruźlicy i może okazać się pomocna w walce z koronawirusem.

Ogólnoświatowa walka z czasem

Mimo bardzo dużej rywalizacji, między zespołami naukowców panuje przekonanie o konieczności zintensyfikowania międzynarodowej współpracy. W interesie wszystkich jest bowiem jak najszybsze wynalezienie szczepionki, dlatego wiele powstających zespołów zasilają eksperci z różnych części świata. W tym przypadku nie ma znaczenia narodowość, cel jest wspólny i należy go jak najszybciej osiągnąć. Podobnie jest w przypadku testów na koronawirusa. Nowoczesne i szybkie metody jego wykrywania to efekt współpracy międzynarodowych zespołów badawczych.

Zobacz także:  Osocze ozdrowieńców lekarstwem na koronawirusa

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoTechnologie

Jak się obronić przed scamem? Czy istnieją skuteczne zabezpieczenia?

Scam detector to jedna z międzynarodowych stron, które gromadzą informacje na…