Plan na zdrowieUroda

Maseczki a trądzik, jak sobie z nim radzić?

Przestrzegaj higieny twarzy!

Noszenia maseczek w miejscach publicznych ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niestety, u osób z trądzikiem może wiązać się to z zaostrzeniem zmian na twarzy. Aby nie doprowadzić do pogorszenia stanu skóry, trzeba odpowiednio ją pielęgnować i często zmieniać maseczkę.

Ropne, trądzikowe zmiany nawet w normalnych warunkach wymagają szczególnej pielęgnacji, a niekiedy leczenia. Jak prawidłowo zadbać o skórę twarzy w okresie pandemii koronawirusa?

Dlaczego trądzik i maseczka to nie najlepsze połączenie?

Noszenie maseczki powoduje, że znajdujące się na skórze zmiany chorobowe są w nieustannym kontakcie z tkaniną, z której wykonana jest osłona twarzy. Dochodzi przy tym do mechanicznego drażnienia krostek, co może powodować nasilenie i rozprzestrzenianie się trądziku. Fragmenty naskórka, ropna wydzielina i bakterie przenoszone są w inne rejony twarzy na wewnętrznej powierzchni maseczki podczas jej zakładania i zdejmowania. W miejscach tych mogą tworzyć się wtórne nadkażenia i szpecące zmiany. Co więcej, przepływ powietrza pod maseczką jest utrudniony, a skóra przegrzewa się, co przyspiesza rozwój bakterii. Sprzyja mu także oddychanie powodujące wzrost wilgotności pod maseczką.

Jak nosić maseczkę, mając trądzik na twarzy?

Aby nie dopuścić do związanego z noszeniem maseczki nasilenia trądziku, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Maseczkę zakładaj i zdejmuj ostrożnie. Powinna ona być tak umocowana na twarzy, by nie przesuwała się niepotrzebnie. W trakcie noszenia nie ściągaj maseczki poniżej linii nosa czy pod brodę. Nie dociskaj jej też ręką do twarzy, by nie zwiększać kontaktu zmian trądzikowych z materiałem. Do zasłaniania nosa i ust używaj naturalnych tkanin, najlepiej bawełny. Po każdym zdjęciu maseczki przemywaj twarz mleczkiem lub tonikiem oczyszczającym i smaruj odpowiednim kremem – zgodnie z zaleceniami lekarza czy kosmetyczki. Maseczkę wielokrotnego użytku wypierz i wyprasuj po powrocie do domu – nie zakładaj jej ponownie przed wypraniem! Nigdy nie używaj dwukrotnie maseczki jednorazowej.
Jeśli zmiany zapalne utrzymują się, skonsultuj się z dermatologiem. Możesz też użyć maści przeciwbakteryjnej.
 

Polecane artykuły
Plan na zdrowieRelacje społeczneZdrowie

Przyłącz się nie tylko w listopadowe dni honorowego krwiodawstwa

Krew to podstawa funkcjonowania organizmu, nie da się bez niej żyć….
Plan na zdrowieZdrowie

Co to są choroby współistniejące groźne przy COVID-19?

Choroby współistniejące występują najczęściej u osób starszych, dlatego to właśnie ich…
Plan na zdrowieRelacje społeczneŚwiat wokół nasZdrowie

Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? Sprawdzone techniki

Stres towarzyszy nam przed egzaminem, pierwszą randką, a czasem nawet, gdy…