Plan na zdrowieUroda

Maseczki a trądzik, jak sobie z nim radzić?

Przestrzegaj higieny twarzy!

Noszenia maseczek w miejscach publicznych ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niestety, u osób z trądzikiem może wiązać się to z zaostrzeniem zmian na twarzy. Aby nie doprowadzić do pogorszenia stanu skóry, trzeba odpowiednio ją pielęgnować i często zmieniać maseczkę.

Ropne, trądzikowe zmiany nawet w normalnych warunkach wymagają szczególnej pielęgnacji, a niekiedy leczenia. Jak prawidłowo zadbać o skórę twarzy w okresie pandemii koronawirusa?

Dlaczego trądzik i maseczka to nie najlepsze połączenie?

Noszenie maseczki powoduje, że znajdujące się na skórze zmiany chorobowe są w nieustannym kontakcie z tkaniną, z której wykonana jest osłona twarzy. Dochodzi przy tym do mechanicznego drażnienia krostek, co może powodować nasilenie i rozprzestrzenianie się trądziku. Fragmenty naskórka, ropna wydzielina i bakterie przenoszone są w inne rejony twarzy na wewnętrznej powierzchni maseczki podczas jej zakładania i zdejmowania. W miejscach tych mogą tworzyć się wtórne nadkażenia i szpecące zmiany. Co więcej, przepływ powietrza pod maseczką jest utrudniony, a skóra przegrzewa się, co przyspiesza rozwój bakterii. Sprzyja mu także oddychanie powodujące wzrost wilgotności pod maseczką.

Jak nosić maseczkę, mając trądzik na twarzy?

Aby nie dopuścić do związanego z noszeniem maseczki nasilenia trądziku, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Maseczkę zakładaj i zdejmuj ostrożnie. Powinna ona być tak umocowana na twarzy, by nie przesuwała się niepotrzebnie. W trakcie noszenia nie ściągaj maseczki poniżej linii nosa czy pod brodę. Nie dociskaj jej też ręką do twarzy, by nie zwiększać kontaktu zmian trądzikowych z materiałem. Do zasłaniania nosa i ust używaj naturalnych tkanin, najlepiej bawełny. Po każdym zdjęciu maseczki przemywaj twarz mleczkiem lub tonikiem oczyszczającym i smaruj odpowiednim kremem – zgodnie z zaleceniami lekarza czy kosmetyczki. Maseczkę wielokrotnego użytku wypierz i wyprasuj po powrocie do domu – nie zakładaj jej ponownie przed wypraniem! Nigdy nie używaj dwukrotnie maseczki jednorazowej.
Jeśli zmiany zapalne utrzymują się, skonsultuj się z dermatologiem. Możesz też użyć maści przeciwbakteryjnej.
 

Polecane artykuły
Plan na zdrowieZdrowie

Drzemki i głęboki sen. Za co odpowiadają poszczególne fazy snu?

Fazy snu człowieka dzieli się przede wszystkim na dwie grupy –…
Plan na zdrowieZdrowie

Ile trzeba spać, żeby się wyspać? Jak to policzyć?

Ile trzeba spać? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta,…
Plan na zdrowieZdrowie

Talerz zdrowia – co to jest, czym się różni od piramidy zdrowia, jak z niego korzystać?

Talerz zdrowia to grafika przedstawiająca naczynie wypełnione różnymi grupami produktów spożywczych….