BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Przyłbica czy maseczka? Jak działają i co wybrać?

W przestrzeniach zamkniętych nadal obowiązuje nakaz zasłania ust i nosa. Co warto wybrać, żeby czuć się komfortowo w szkole i poza nią przez cały dzień – maseczkę czy przyłbicę? Poznaj ich zalety i wady, podstawowe różnice między nimi oraz sposoby działania.

Choć maseczki mają nie obowiązywać uczniów na terenie szkoły, sytuacja może się zmienić, jeśli jesienią liczba osób zakażonych koronawirusem się powiększy. Decyzje o konieczności zakrywania ust i nosa w szkołach prawdopodobnie będą mogli podejmować dyrektorzy. Dowiedz się, czym różni się przyłbica od maseczki i w czym wygodniej chodzi się przez kilka godzin dziennie.

Jak działa przyłbica?

W przeciwieństwie do maseczki ochronnej przyłbica zasłania całą twarz, a nie tylko usta i nos. Zakłada się ją na czoło i zapina z tyłu głowy. W przedniej części przyłbicy, między plastikową częścią a czołem, znajduje się specjalny pasek gąbki, który gwarantuje jej szczelność. Pamiętaj, że po każdym użyciu przyłbica powinna zostać zdezynfekowana. Możesz wyczyścić ją specjalnym płynem, produktem na bazie alkoholu albo zwykłą wodą z mydłem.

Jak działa maseczka ochronna?

Odpowiednio założona, ciasno przylegająca do twarzy maseczka ochronna stanowi fizyczną barierę przed unoszącymi się w powietrzu drobnoustrojami. Jeśli jest jednorazowa, to po kilku godzinach noszenia trzeba ją po prostu wyrzucić. Bawełniane maseczki są bardziej ekologiczne i nadają się do ponownego założenia po wypraniu w wysokiej temperaturze i wyprasowaniu.

Cechy przyłbic i maseczek ochronnych – zalety i wady

W przyłbicy znacznie łatwiej się oddycha, a osobom noszącym okulary nie parują w niej szkła.
Maseczki przylegają do twarzy lepiej niż przyłbica, która ma odsłonięte boki. Ale trzeba je wymieniać co kilka godzin, jak tylko zrobią się wilgotne.
Przyłbice łatwo jest ściągnąć i zdezynfekować, a następnie użyć ich ponownie.
Maseczki ochronne trzeba zdejmować ostrożnie za wiązanie lub gumkę z tyłu. Nie można dotykać ich przedniej części i najlepiej od razu je wyprać lub przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku.

Zobacz także: Maseczki a trądzik, jak sobie z nim radzić?

Fot. August de Richelieu / Pexels

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Czym jest bohaterstwo? Co oznacza w XXI wieku?

Bohaterstwo w literaturze, szczególnie dawniejszej, oznaczało bardzo często walkę o ojczyznę,…
AktualnościBezpieczeństwoHistoria

Czy wyrok Trybunału w Hadze o nielegalności agresji na Ukrainę wpłynie na los Putina?

Trybunał w Hadze wydał 16 marca wyrok wskazujący na nielegalność agresji…
HistoriaŚwiat wokół nas

Co to jest trybunał w Hadze? Jakie ma kompetencje i co rozstrzyga?

Trybunał Sprawiedliwości w Hadze to jeden z najważniejszych sądów świata. Jako…
×
EkologiaŚwiat wokół nas

Dlaczego wszyscy powinniśmy nosić maseczki?