BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Przyłbica czy maseczka? Jak działają i co wybrać?

W przestrzeniach zamkniętych nadal obowiązuje nakaz zasłania ust i nosa. Co warto wybrać, żeby czuć się komfortowo w szkole i poza nią przez cały dzień – maseczkę czy przyłbicę? Poznaj ich zalety i wady, podstawowe różnice między nimi oraz sposoby działania.

Choć maseczki mają nie obowiązywać uczniów na terenie szkoły, sytuacja może się zmienić, jeśli jesienią liczba osób zakażonych koronawirusem się powiększy. Decyzje o konieczności zakrywania ust i nosa w szkołach prawdopodobnie będą mogli podejmować dyrektorzy. Dowiedz się, czym różni się przyłbica od maseczki i w czym wygodniej chodzi się przez kilka godzin dziennie.

Jak działa przyłbica?

W przeciwieństwie do maseczki ochronnej przyłbica zasłania całą twarz, a nie tylko usta i nos. Zakłada się ją na czoło i zapina z tyłu głowy. W przedniej części przyłbicy, między plastikową częścią a czołem, znajduje się specjalny pasek gąbki, który gwarantuje jej szczelność. Pamiętaj, że po każdym użyciu przyłbica powinna zostać zdezynfekowana. Możesz wyczyścić ją specjalnym płynem, produktem na bazie alkoholu albo zwykłą wodą z mydłem.

Jak działa maseczka ochronna?

Odpowiednio założona, ciasno przylegająca do twarzy maseczka ochronna stanowi fizyczną barierę przed unoszącymi się w powietrzu drobnoustrojami. Jeśli jest jednorazowa, to po kilku godzinach noszenia trzeba ją po prostu wyrzucić. Bawełniane maseczki są bardziej ekologiczne i nadają się do ponownego założenia po wypraniu w wysokiej temperaturze i wyprasowaniu.

Cechy przyłbic i maseczek ochronnych – zalety i wady

W przyłbicy znacznie łatwiej się oddycha, a osobom noszącym okulary nie parują w niej szkła.
Maseczki przylegają do twarzy lepiej niż przyłbica, która ma odsłonięte boki. Ale trzeba je wymieniać co kilka godzin, jak tylko zrobią się wilgotne.
Przyłbice łatwo jest ściągnąć i zdezynfekować, a następnie użyć ich ponownie.
Maseczki ochronne trzeba zdejmować ostrożnie za wiązanie lub gumkę z tyłu. Nie można dotykać ich przedniej części i najlepiej od razu je wyprać lub przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku.

Zobacz także: Maseczki a trądzik, jak sobie z nim radzić?

Fot. August de Richelieu / Pexels

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…
×
EkologiaŚwiat wokół nas

Dlaczego wszyscy powinniśmy nosić maseczki?