BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Przyłbica czy maseczka? Jak działają i co wybrać?

W przestrzeniach zamkniętych nadal obowiązuje nakaz zasłania ust i nosa. Co warto wybrać, żeby czuć się komfortowo w szkole i poza nią przez cały dzień – maseczkę czy przyłbicę? Poznaj ich zalety i wady, podstawowe różnice między nimi oraz sposoby działania.

Choć maseczki mają nie obowiązywać uczniów na terenie szkoły, sytuacja może się zmienić, jeśli jesienią liczba osób zakażonych koronawirusem się powiększy. Decyzje o konieczności zakrywania ust i nosa w szkołach prawdopodobnie będą mogli podejmować dyrektorzy. Dowiedz się, czym różni się przyłbica od maseczki i w czym wygodniej chodzi się przez kilka godzin dziennie.

Jak działa przyłbica?

W przeciwieństwie do maseczki ochronnej przyłbica zasłania całą twarz, a nie tylko usta i nos. Zakłada się ją na czoło i zapina z tyłu głowy. W przedniej części przyłbicy, między plastikową częścią a czołem, znajduje się specjalny pasek gąbki, który gwarantuje jej szczelność. Pamiętaj, że po każdym użyciu przyłbica powinna zostać zdezynfekowana. Możesz wyczyścić ją specjalnym płynem, produktem na bazie alkoholu albo zwykłą wodą z mydłem.

Jak działa maseczka ochronna?

Odpowiednio założona, ciasno przylegająca do twarzy maseczka ochronna stanowi fizyczną barierę przed unoszącymi się w powietrzu drobnoustrojami. Jeśli jest jednorazowa, to po kilku godzinach noszenia trzeba ją po prostu wyrzucić. Bawełniane maseczki są bardziej ekologiczne i nadają się do ponownego założenia po wypraniu w wysokiej temperaturze i wyprasowaniu.

Cechy przyłbic i maseczek ochronnych – zalety i wady

W przyłbicy znacznie łatwiej się oddycha, a osobom noszącym okulary nie parują w niej szkła.
Maseczki przylegają do twarzy lepiej niż przyłbica, która ma odsłonięte boki. Ale trzeba je wymieniać co kilka godzin, jak tylko zrobią się wilgotne.
Przyłbice łatwo jest ściągnąć i zdezynfekować, a następnie użyć ich ponownie.
Maseczki ochronne trzeba zdejmować ostrożnie za wiązanie lub gumkę z tyłu. Nie można dotykać ich przedniej części i najlepiej od razu je wyprać lub przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku.

Zobacz także: Maseczki a trądzik, jak sobie z nim radzić?

Fot. August de Richelieu / Pexels

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoRelacje społeczneZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik: podejrzewasz zatrucie pigułką gwałtu? Sprawdź co robić, nie zwlekaj!

Pigułka gwałtu zaczyna działać około 15-30 minut od momentu, kiedy szkodliwe…
BezpieczeństwoZdrowie

Wakacyjny bezpiecznik. Tabletka gwałtu – jak nie paść jej ofiarą?

Pigułka gwałtu już od dawna nie oznacza wyłącznie tabletki dodawanej do…
×
Plan na zdrowieUroda

Maseczki a trądzik, jak sobie z nim radzić?