GeografiaWiedzieć więcej

Proste sposoby na komary i meszki – przed i po ukąszeniu

Owady, a zwłaszcza komary, potrafią zepsuć odpoczynek na świeżym powietrzu. W aptekach dostępne są różne żele i maści o działaniu odstraszającym insekty, nie musisz jednak wydawać na nie pieniędzy, bo domowe metody działają równie dobrze. Poznaj sprawdzone, naturalne sposoby na meszki i komary.

Chmary komarów pojawiają się nie tylko w pobliżu wody. Na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się owadów i odpoczniesz bez uciążliwego bzyczenia koło ucha czy swędzących ukąszeń.

Jak odstraszyć komary i meszki? Domowe sposoby

Olejki eteryczne, przede wszystkim goździkowy, cytrynowy, cedrowy, z mięty pieprzowej oraz lawendowy – mają silne działanie, dlatego nie powinno się ich używać bezpośrednio na skórę. Stwórz z nich miksturę: na 20 kropli olejku dodaj 2 łyżki oleju bazowego, np. kokosowego, słonecznikowego lub oliwy z oliwek.
Świece odstraszające komary i meszki – możesz kupić je w sklepach ogrodniczych, ale też zrobić samodzielnie z wkładów do świeczek. Wystarczy, że roztopisz wosk i wlejesz do niego kilka kropel jednego z wyżej wymienionych olejków.
Przenośne kadzidełka i pałeczki, które po odpaleniu wydzielają dymek odstraszający komary – zrobisz je z dużych drewnianych wykałaczek, obtoczonych mieszanką ziół (lawenda, tymianek, mięta) lub węgla drzewnego wymieszanego z olejkami eterycznymi.

Rośliny odstraszające insekty

Posadzenie w ogrodzie lub na działce roślin odstraszających owady to naturalny sposób na pozbycie się ich obecności. Plektrantus koleusowaty, nazywany komarzycą, mirt zwyczajny, lawenda wąskolistna oraz kocimiętka to gatunki wydzielające nieprzyjemny zapach, którego komary unikają.

Czym smarować ukąszenie komara?

Zanim zastosujesz domową maść łagodzącą, odkaź miejsce ukąszenia komara lub muszki wodą utlenioną, spirytusem salicylowym lub żelami dostępnymi w aptekach. Samo ugryzienie możesz smarować sokiem z cytryny, pomoże również okład z plastra cebuli lub liścia białej kapusty schłodzonego w zamrażarce.