Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Czy chłopakom więcej wolno? Jak to jest z tym równouprawnieniem?

Jak sądzisz? 

Seksizm to pojęcie, które powstało w latach 60. XX wieku na fali ruchów feministycznych. Odnosiło się do dyskryminacji kobiet i świadomie nawiązywało do terminu „rasizm”. Czy współcześnie nadal spotykamy się ze zjawiskiem seksizmu? Czy nadal to chłopakom wolno więcej niż dziewczynom?

W patriarchalnej kulturze Zachodu przez wieki kobiety miały mniej praw niż mężczyźni. W związku z przekonaniem o nierównych predyspozycjach obu płci ograniczano paniom dostęp do edukacji czy stanowisk publicznych. W rzeczywistości płeć nie ma wpływu na iloraz inteligencji czy skuteczność w zarządzaniu ludźmi. Dlatego w ciągu minionego wieku dokonała się rewolucja obyczajowa, za której sprawą m.in. w Polsce kobiety uzyskały równouprawnienie.

Seksizm – zjawisko wciąż żywe w kulturze Zachodu

Mimo wprowadzenia nowych regulacji prawnych nierówność płci wciąż zaznacza się w wielu obszarach. Już w latach szkolnych od dziewcząt zwykle oczekuje się lepszego zachowania czy większego zaangażowania w prace domowe. Na takich samych stanowiskach to panowie zwykle zarabiają więcej niż panie i mają większe szanse na awans. W domu na kobietach przeważnie spoczywa więcej obowiązków, choć zawodowo pracują tyle samo, co ich mężowie. Panie częściej spotykają się z żartami na swój temat czy nieprzyjemnymi zaczepkami na ulicach.

Czy to mężczyznom zawsze wolno więcej?

Życie pokazuje, że chłopcy są odważniejsi w podejmowaniu ryzyka, chętniej badają granice – co mogą, a czego nie powinni mimo, że wiąże się to z większymi konsekwencjami. Częściowo wynika to z psychiki męskiej, a częściowo z większej akceptacji otoczenia na takie zachowanie. Grzeczna postawa zwykle jest komfortowa, ale nie przesuwa nas w pokonywaniu kolejnych progów czy osiągnięć. To wyzwania, doświadczenia i błędy rozwijają nas, dlatego mimo, że czasem bolą – podejmujmy je i uczmy się na nich. Warunkiem jest jednak przestrzeganie prawa, bezpieczeństwa swojego i innych, a także poszanowanie innych osób.  

Jeśli chodzi o nierówności w dorosłym świecie, panowie też ich doświadczają. Częściej mają bowiem utrudnione sprawowanie opieki nad swoimi dziećmi, kiedy dochodzi do rozpadu rodziny. W przypadku rozwodu sądy przychylają się bowiem ku przyznaniu większych praw matkom.

Jak wyrównać traktowanie chłopców i dziewczyn (mężczyzn i kobiet)

Seksizm, podobnie jak rasizm czy inne rodzaje uprzedzeń i związane z nimi formy dyskryminacji, jest bardzo szkodliwym, rodzącym wiele krzywd zjawiskiem. Dlatego w kwestiach, w których płeć nie ma żadnego znaczenia, nigdy nie powinniśmy ze względu na nią oceniać innych ludzi, obdarzać ich obowiązkami czy przywilejami. Domagajmy się równego traktowania i odpowiedzialności za swoje zachowanie. Wprowadzajmy wyrównany podział ról zarówno w domu, szkole jak i w pracy. Pozwala to stworzyć partnerski układ, w którym równe zaangażowanie daje poczucie satysfakcji, nie powoduje nadmiernego zmęczenia i daje więcej czasu na rozwijanie pasji i ciekawego spędzania czasu z bliskimi i przyjaciółmi.

Zobacz także:  Jak sprawiedliwie dzielić obowiązki domowe
 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…