Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Czy chłopakom więcej wolno? Jak to jest z tym równouprawnieniem?

Jak sądzisz? 

Seksizm to pojęcie, które powstało w latach 60. XX wieku na fali ruchów feministycznych. Odnosiło się do dyskryminacji kobiet i świadomie nawiązywało do terminu „rasizm”. Czy współcześnie nadal spotykamy się ze zjawiskiem seksizmu? Czy nadal to chłopakom wolno więcej niż dziewczynom?

W patriarchalnej kulturze Zachodu przez wieki kobiety miały mniej praw niż mężczyźni. W związku z przekonaniem o nierównych predyspozycjach obu płci ograniczano paniom dostęp do edukacji czy stanowisk publicznych. W rzeczywistości płeć nie ma wpływu na iloraz inteligencji czy skuteczność w zarządzaniu ludźmi. Dlatego w ciągu minionego wieku dokonała się rewolucja obyczajowa, za której sprawą m.in. w Polsce kobiety uzyskały równouprawnienie.

Seksizm – zjawisko wciąż żywe w kulturze Zachodu

Mimo wprowadzenia nowych regulacji prawnych nierówność płci wciąż zaznacza się w wielu obszarach. Już w latach szkolnych od dziewcząt zwykle oczekuje się lepszego zachowania czy większego zaangażowania w prace domowe. Na takich samych stanowiskach to panowie zwykle zarabiają więcej niż panie i mają większe szanse na awans. W domu na kobietach przeważnie spoczywa więcej obowiązków, choć zawodowo pracują tyle samo, co ich mężowie. Panie częściej spotykają się z żartami na swój temat czy nieprzyjemnymi zaczepkami na ulicach.

Czy to mężczyznom zawsze wolno więcej?

Życie pokazuje, że chłopcy są odważniejsi w podejmowaniu ryzyka, chętniej badają granice – co mogą, a czego nie powinni mimo, że wiąże się to z większymi konsekwencjami. Częściowo wynika to z psychiki męskiej, a częściowo z większej akceptacji otoczenia na takie zachowanie. Grzeczna postawa zwykle jest komfortowa, ale nie przesuwa nas w pokonywaniu kolejnych progów czy osiągnięć. To wyzwania, doświadczenia i błędy rozwijają nas, dlatego mimo, że czasem bolą – podejmujmy je i uczmy się na nich. Warunkiem jest jednak przestrzeganie prawa, bezpieczeństwa swojego i innych, a także poszanowanie innych osób.  

Jeśli chodzi o nierówności w dorosłym świecie, panowie też ich doświadczają. Częściej mają bowiem utrudnione sprawowanie opieki nad swoimi dziećmi, kiedy dochodzi do rozpadu rodziny. W przypadku rozwodu sądy przychylają się bowiem ku przyznaniu większych praw matkom.

Jak wyrównać traktowanie chłopców i dziewczyn (mężczyzn i kobiet)

Seksizm, podobnie jak rasizm czy inne rodzaje uprzedzeń i związane z nimi formy dyskryminacji, jest bardzo szkodliwym, rodzącym wiele krzywd zjawiskiem. Dlatego w kwestiach, w których płeć nie ma żadnego znaczenia, nigdy nie powinniśmy ze względu na nią oceniać innych ludzi, obdarzać ich obowiązkami czy przywilejami. Domagajmy się równego traktowania i odpowiedzialności za swoje zachowanie. Wprowadzajmy wyrównany podział ról zarówno w domu, szkole jak i w pracy. Pozwala to stworzyć partnerski układ, w którym równe zaangażowanie daje poczucie satysfakcji, nie powoduje nadmiernego zmęczenia i daje więcej czasu na rozwijanie pasji i ciekawego spędzania czasu z bliskimi i przyjaciółmi.

Zobacz także:  Jak sprawiedliwie dzielić obowiązki domowe
 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?