Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Stawiam na polskie produkty. Dlaczego to ważne?

Sprawdź!

Kupowanie polskich produktów z wielu powodów wpływa korzystnie na stan krajowej gospodarki, co przekłada się na wyższy standard życia Polaków. Dlaczego warto wybierać w sklepach produkty oznaczone napisem: „made in Poland” lub „wyprodukowano w Polsce”?

Zapotrzebowanie konsumentów na wytwory krajowego przemysłu i rolnictwa sprawia, że w Polsce powstaje więcej miejsc pracy. Bogacące się polskie firmy mogą zapewnić swoim pracownikom wyższe zarobki.

 

W jaki sposób kupowanie polskich produktów wzmacnia polską gospodarkę?

 

Kupując polskie produkty, wspieramy rodzimych przedsiębiorców. Im większe uzyskują dochody, tym łatwiej im rozwijać swoją działalność – np. inwestować w nowoczesne maszyny – i w efekcie wytwarzać coraz lepsze wyroby. Co więcej, stają się one tańsze dla konsumentów, ponieważ im większą liczbę określonych przedmiotów się produkuje, tym relatywnie niższe stają się związane z tym koszty.
Rozwój rodzimej produkcji sprawia, że kraj staje się bogatszy. Wszystkie podatki, z jakimi wiąże się wytworzenie określonych dóbr, trafiają bowiem do budżetu państwa. Pozyskane środki wykorzystywane są na rozmaite, korzystne dla obywateli inwestycje. To z podatków finansowane są szkoły, teatry, szpitale, budowa dróg czy obiektów sportowych.

 

Jakie mamy osobiste korzyści z kupowania polskich produktów?

 

Stawiając na polskie produkty, mamy pewność, że kupujemy rzeczy, które są dla nas bezpieczne w użytkowaniu (np. nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji). Muszą one bowiem być wytwarzane zgodnie z polskimi – i zarazem unijnymi – standardami i poddawane są pod tym kątem ścisłym kontrolom. Nie mamy takich gwarancji w odniesieniu do towarów produkowanych np. na rynkach dalekowschodnich.
Dzięki rozwojowi krajowej gospodarki więcej osób ma szansę znaleźć dobrą pracę i uzyskiwać coraz wyższe zarobki. Dotyczy to nie tylko zakładów produkcyjnych, ale też osób działających w sektorze usług. Producenci potrzebują bowiem wsparcia informatyków, księgowych czy budowlańców. Wzrost krajowej produkcji oznacza zatem wyższy poziom życia dla wszystkich Polaków.
Zobacz także:  Prawdy i mity o ekoproduktach

Fot. Adobe Stock