Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Stawiam na polskie produkty. Dlaczego to ważne?

Sprawdź!

Kupowanie polskich produktów z wielu powodów wpływa korzystnie na stan krajowej gospodarki, co przekłada się na wyższy standard życia Polaków. Dlaczego warto wybierać w sklepach produkty oznaczone napisem: „made in Poland” lub „wyprodukowano w Polsce”?

Zapotrzebowanie konsumentów na wytwory krajowego przemysłu i rolnictwa sprawia, że w Polsce powstaje więcej miejsc pracy. Bogacące się polskie firmy mogą zapewnić swoim pracownikom wyższe zarobki.

 

W jaki sposób kupowanie polskich produktów wzmacnia polską gospodarkę?

 

Kupując polskie produkty, wspieramy rodzimych przedsiębiorców. Im większe uzyskują dochody, tym łatwiej im rozwijać swoją działalność – np. inwestować w nowoczesne maszyny – i w efekcie wytwarzać coraz lepsze wyroby. Co więcej, stają się one tańsze dla konsumentów, ponieważ im większą liczbę określonych przedmiotów się produkuje, tym relatywnie niższe stają się związane z tym koszty.
Rozwój rodzimej produkcji sprawia, że kraj staje się bogatszy. Wszystkie podatki, z jakimi wiąże się wytworzenie określonych dóbr, trafiają bowiem do budżetu państwa. Pozyskane środki wykorzystywane są na rozmaite, korzystne dla obywateli inwestycje. To z podatków finansowane są szkoły, teatry, szpitale, budowa dróg czy obiektów sportowych.

 

Jakie mamy osobiste korzyści z kupowania polskich produktów?

 

Stawiając na polskie produkty, mamy pewność, że kupujemy rzeczy, które są dla nas bezpieczne w użytkowaniu (np. nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji). Muszą one bowiem być wytwarzane zgodnie z polskimi – i zarazem unijnymi – standardami i poddawane są pod tym kątem ścisłym kontrolom. Nie mamy takich gwarancji w odniesieniu do towarów produkowanych np. na rynkach dalekowschodnich.
Dzięki rozwojowi krajowej gospodarki więcej osób ma szansę znaleźć dobrą pracę i uzyskiwać coraz wyższe zarobki. Dotyczy to nie tylko zakładów produkcyjnych, ale też osób działających w sektorze usług. Producenci potrzebują bowiem wsparcia informatyków, księgowych czy budowlańców. Wzrost krajowej produkcji oznacza zatem wyższy poziom życia dla wszystkich Polaków.
Zobacz także:  Prawdy i mity o ekoproduktach

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia