HistoriaWiedzieć więcej

Wybory prezydenckie 2020 – jakie padały obietnice? Czy są realne?

Czy nie są to obietnice bez pokrycia?

W kampanii prezydenckiej każdy kandydat na prezydenta przedstawiał swój program wyborczy, który miał przekonać wyborców do poparcia jego kandydatury. Warto mieć jednak świadomość, że bardzo trudno byłoby mu samodzielnie go zrealizować.

W trakcie ostatniej kampanii prezydenckiej większość dyskusji dotyczyła kwestii światopoglądowych. Każdy z kandydatów miał jednak również swoje propozycje dotyczące gospodarki.

Jakie obietnice wyborcze składali główni kandydaci w wyborach prezydenckich?

Kandydaci na urząd prezydenta składali swoim wyborcom szereg obietnic. Jak wyglądały programy dwóch kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów?
Najważniejsze obietnice Andrzej Dudy dotyczyły wsparcia osób, które ucierpiały w związku z pandemią koronawirusa oraz utrzymania świadczeń w ramach programu 500 plus.
Najistotniejszym punktem programu Rafała Trzaskowskiego była ustawa skromnościowa, czyli ograniczenie bardzo wysokich zarobków członków zarządów firm kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Jakie programy wyborcze mieli pozostali kandydaci?

Pozostali kandydaci na urząd prezydenta również składali swoje obietnice wyborcze:

  • Szymona Hołownia zajął się kwestią ochrony środowiska i obiecywał zamknięcie wszystkich kopalni do 2050 roku i produkcję 75% energii ze źródeł odnawialnych.
  • Program wyborczy Krzysztofa Bosaka opierał się m.in. na wolności gospodarczej i radykalnym uproszczeniu prawa gospodarczego.
  • Władysław Kosiniak-Kamysz obiecywał program „Własny Kąt”, który zakładał dopłatę 50 tys. zł dla każdej osoby planującej kupno pierwszego mieszkania lub domu.
  • Robert Biedroń również chciał zająć się problemem mieszkań i obiecywał wybudowanie miliona tanich mieszkań na wynajem.

Postulaty wyborcze a uprawnienia prezydenta

Wszystkie przedstawione obietnice wyborcze były na pewno bardzo atrakcyjne dla wyborców. Czy na pewno nie były to jednak obietnice bez pokrycia? Aby to rozstrzygnąć, trzeba sięgnąć do Konstytucji. Jej zapisy jasno wskazują, że prezydent ma głównie uprawnienia reprezentacyjne, a wprowadzenie wszelkich ustaw zależy od poparcia, które ma w parlamencie. Może też wetować ustawy, ale weto to może być odrzucone głosami ⅗ posłów. Wobec tego dotrzymanie obietnic wyborczych mogłoby być dosyć trudne.

Zobacz także:   Kampania prezydencka 2020 – jest czy jej nie ma? 

 

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…