Język polski i literaturaMitologiaWiedzieć więcej

Puszka Pandory – mit. Co oznacza ten związek frazeologiczny?

Puszka Pandory to symbol największych możliwych do wyobrażenia nieszczęść, które mogą kogoś spotkać. To znak katastrofalnych skutków jakiejś decyzji. Sprawdź, skąd wzięło się to określenie.

Puszka Pandory to związek frazeologiczny, które swoje znaczenie czerpie z greckich mitów.

Puszka Pandory – mit i jego znaczenie

Mit o Pandorze wiąże się ściśle z postacią Prometeusza.

  • Według greckich mitów ulepił on bowiem człowieka z gliny i swoich łez, a duszę dał mu z olimpijskiego ognia.
  • Niestety stworzony przez niego człowiek był słaby i chorowity, więc Prometeusz zakradł się do siedziby bogów i ukradł im kilka iskier. Dał ludziom ogień i nauczyć ich go wykorzystywać.
  • Według mitów Zeus był bardzo niezadowolony z zachowania Prometeusza, kazał więc Hefajstosowi (bogowi ognia) stworzyć najpiękniejszą kobietę. Była to Pandora. 
  • Dostała w prezencie od bogów szczelnie zamkniętą puszkę. Zaprowadzono ją pod drzwi Prometeusza. Ten ją przyjął. Jego brata bardzo zaciekawiło, co znajduje się w puszce przyniesionej przez piękną kobietę.
  • Po otwarciu puszki okazało się, że z jej środka wyleciały wszystkie nieszczęścia, smutki, troski tego świata, które błąkają się po świecie do tej pory i nękają ludzi.

Puszka Pandory – co oznacza?

Związek frazeologiczny „puszka Pandory” ściśle wiąże się z mitem greckim. Oznacza on bowiem serię, zbiór wszelkich możliwych do wyobrażenia sobie nieszczęść, które można uruchomić jednym gestem czy jedną decyzją. Często mówi się „otworzyć puszkę Pandory”, czyli uruchomić bieg wydarzeń, które przynoszą same nieszczęścia, jedno po drugim. Puszka Pandory jest więc symbolem wielkiego nieszczęścia.

Kiedy używamy określenia „puszka Pandory”?

Frazeologizm „puszka Pandory” przydaje się przede wszystkim, kiedy chcesz podkreślić ogrom nieszczęść, jaki może kogoś spotkać lub właśnie go spotyka. Używa się tego określenia na oznaczenie wydarzenia, które ma wielowymiarowe i katastrofalne skutki dla danego człowieka lub grupy ludzi. W końcu puszka Pandory jest symbolem nieszczęść, które „zapakowane” są niczym najlepszy prezent. Pandora przecież była najpiękniejszą kobietą, a to jej bogowie podarowali skrzynkę pełną nieszczęść dla ludzkości.

Zobacz także: Co oznacza jabłko niezgody