Język polski i literaturaKultura i sztukaMitologia

Kim był Apollo w mitologii greckiej? Atrybuty Apolla

Apollo w mitologii greckiej to jeden z najważniejszych bogów, który związany jest w poezją, muzyką, łowami, a także prorokowaniem. Jego najważniejsze atrybuty to lira oraz łuk, a także wieniec laurowy.

Mit o Apollo i Marsjaszu to tylko jedna z kilku ważnych opowieści z tym bogiem w roli głównej.  

Apollo w mitologii greckiej

Bogowie w mitologii greckiej byli dość precyzyjnie charakteryzowani, zarówno pod względem „więzi rodzinnych”, jak i atrybutów oraz przestrzeni, którymi się opiekowali. Apollo był niewątpliwie jednym z najważniejszych bogów dla Greków. Był synem Zeusa władającego na Olimpie oraz Leto, tytanidy (morskiej bogini). Apollo był bardzo związany z Artemidą, swoją siostrą bliźniaczką, która była boginią łowów i dzikiej przyrody. To wspólnie z nią zabił dzieci Niobe, która wyśmiewała się z ich matki. Apollo miał również wiele słynnych potomków, w tym Asklepiosa, boga medycyny i Orfeusza, mitycznego muzyka i poetę. 

Kim był Apollo dla Greków?

Apollo był bogiem o wielu funkcjach. Powszechnie był uważany za boga:

 • słońca,
 • światła,
 • muzyki, 
 • poezji,
 • sztuki,
 • leczenia,
 • proroctw i wielu innych dziedzin.

 Jakie atrybuty miał Apollo? Był często przedstawiany jako młody mężczyzna z lirą w ręku, symbolizującą muzykę, lub z łukiem i strzałami, które podkreślały rolę jako boga łucznika. Mit o Apollo i Dafne wskazuje na jeszcze jeden atrybut boga – drzewo laurowe, w które zamieniona została nimfa Dafne broniąca się przed zalotami boga. 

Mity o Apollinie podkreślały także jego zdolność przepowiadania przyszłości i udzielania porad. Apollo być greckim bowiem proroctw, co podkreślała także najsłynniejsza jego wyrocznia, sanktuarium znajdujące się w Delfach. Warto przypomnieć, że to w Delfach Edyp dowiedział się, że zamorduje swojego ojca i będzie dzielił łoże z matką. Tutaj udawali się najważniejsi wodzowie, jak i zwykli ludzie szukający wsparcia i pomocy. 

Muzą Apolla była Kaliope utożsamiana z muzą poezji. Była uważana za najważniejszą z muz. Współpraca między Apollem a Kaliope symbolizuje bliską relację między muzyką a poezją, muzyką i słowem pisanym. 

Apollo i boskie próby

Mit o Apollo i Marsjaszu to przykład tylko jednej z boskich prób, w których stawał syn Zeusa. Najważniejsze to:

 • pojedynek Apolla z Marsjaszem o to, który z nich jest zdolniejszym artystą; bóg oczywiście wygrał, a Marsjasza obdarł żywcem ze skóry za karę rzucania wyzwania bogom;
 • próba z wężem Pythonem: Apollo miał zabić ogromnego węża o imieniu Python, który zamieszkiwał w okolicach Delf. Python był potomkiem Gai (Ziemi) i strzegł świętej jaskini, gdzie wydawano wyrocznię delficką. Apollo pokonał węża strzałami ze swojego łuku i przejął kontrolę nad wyrocznią.
 • kara na Niobe: Niobe była królową Teb i uważała się za bardziej godną czci od bogini Leto, matki Apolla. Niobe chwaliła się swoimi dziećmi i wyrażała swoją pychę. Apollo i Artemida zemścili się na Niobe, zabijając jej wszystkie dzieci. 

  

Źródła:

 • https://www.moja-grecja.pl/kultura/mitologia/bogowie-olimpijscy/apollo
 • https://ciekawamitologia.pl/mitologia/mitologia-grecka/bogowie-greccy/apollo

Fot. Adobe Stock