Język polski i literaturaKultura i sztukaMitologia

Mit o Apollo i Marsjaszu – o czym nas uczy?

Mit o Apollo i Marsjaszu to jedna ze słynniejszych opowieści w mitologii greckiej poświęcona rywalizacji między bogiem a człowiekiem. Niestety, jak łatwo się domyślić, za każdym razem wygrywają bogowie. Opowieści te mają nas jednak czegoś nauczyć. 

Mit o Marsjaszu podobny jest do opowieści o Arachne, która staje do zawodów tkackich z Ateną.

Apollo i Marsjasz – streszczenie historii 

Według mitologii greckiej Marsjasz był satyrem (czyli pół człowiekiem, pół kozłem) o wielkim talencie muzycznym. Był tak pewny własnych umiejętności, że postanowił podjąć próbę i rzucić wyzwanie najlepszemu artyście wśród bogów, czyli Apollinowi. Apollo podjął rzuconą przez Marsjasza rękawicę. Mężczyźni stanęli do zawodów: Apollo grał na lirze, a Marsjasz na flecie, sędziowali bogowie.

Apollo jako pierwszy grał na lirze w sposób niezwykle piękny i pełen harmonii. 

Marsjasz grał na flecie z wielkim talentem, natomiast jego muzyka była bardziej gwałtowna i pełna namiętności, po prostu ludzka. Bogowie jednomyślnie ogłosili Apolla zwycięzcą konkursu, ale Marsjasz nie był gotów się jeszcze poddać. Twierdził, że jest lepszym muzykiem niż Apollo, ponieważ grał na instrumencie, który sam stworzył, a nie na dostojnym instrumencie Apolla. Oburzony bóg zaproponował więc drugą próbę – mężczyźni mieli się zamienić instrumentami. Okazało się, że Apollo błyskawicznie nauczył się władać fletem, Marsjasza gra na lirze była zaś daleka od doskonałości.  

Marsjasz i Apollo – czego uczy nas ta historia?

Zwycięstwo Apolla w starciu z Marsjaszem było niewątpliwe. Niestety Apollo, oburzony pychą i zuchwałością Marsjasza, postanowił go ukarać. Są różne wersje tej kary: jedna mówi o obdarciu ze skóry, inna o porażeniu błyskawicą przez Apolla. Niezależnie od wersji, mit ten mówi, że człowiek nigdy nie będzie tak doskonały jak bóg. Jednocześnie podkreśla piękno, które tkwiło w namiętnej pieśni Marsjasza, właśnie tak wyjątkowej, bo ludzkiej. Przede wszystkim jednak to mit o Marsjaszu i Apollinie pokazuje, jakie są konsekwencje pychy i niezdrowej rywalizacji. To bardzo bolesna nauka pokory. Ciekawą interpretację tego starcia stworzył Zbigniew Herbert w wierszu Apollo i Marsjasz.

 

Źródła:

  • https://www.youtube.com/watch?v=lNxAKLvgaII
  • https://poezja.org/wz/interpretacja/921/Apollo_i_Marsjasz
  • https://ciekawamitologia.pl/mitologia/mitologia-grecka/bogowie-greccy/apollo
Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…
AktualnościHistoriaKultura i sztuka

Kiedy są andrzejki i jaka jest historia święta?

Każdy z nas na pewno wie, co to są i kiedy…