CiekawostkiHobby i pasjeScan for Fun

Znani kucharze to mężczyźni, choć w domu gotują głównie kobiety…

Ciekawe dlaczego?…

Od zarania dziejów zapewnianie rodzinie pożywienia było rolą mężczyzn, ale gotowaniem zwykle zajmowały się kobiety. Nie inaczej jest w dzisiejszych czasach. W większości domów to panie przygotowują posiłki. Mimo to znani kucharze to najczęściej mężczyźni. Dlaczego kobiety rzadko są szefami kuchni?

Słynni mistrzowie kuchni, którzy zapisali się na kartach historii, to niemal wyłącznie mężczyźni. Współcześnie kulinarne trendy na świecie wyznaczają tacy kucharze jak Jamie Oliver czy Gordon Ramsay. W Polsce cenionymi szefami kuchni są m.in. Pascal Brodnicki, Karol Okrasa, Wojciech Modest Amaro i Mateusz Gessler. Spośród kobiet porównywalną karierę zrobiły jedynie Magda Gessler i Agata Wojda.

 

Gotowanie jako praca fizyczna

 

Gotowanie dla gości dużej restauracji to wyczerpująca praca fizyczna i organizacyjna. Nierzadko oznacza kilkanaście godzin w pozycji stojącej czy przenoszenie ciężkich przedmiotów. Wiąże się z takimi nieprzyjemnymi czynnościami jak dzielenie mięsa czy patroszenie ryb. Kobiety są z natury delikatniejsze od mężczyzn, dlatego niewiele z nich decyduje się na zawodową karierę kucharza.

 

Męskie wyczucie smaku

 

Według naukowców mężczyźni są lepiej predysponowani do roli kucharzy, ponieważ mają więcej kubków smakowych niż kobiety. Przede wszystkim jednak ich wyczucie smaku jest stałe, podczas gdy u kobiet może zmieniać się wraz z comiesięcznym wahaniem hormonów.

 

Płeć a zarządzanie kuchnią

 

Kierowanie zespołem kucharzy to działanie pod silną presją czasu, w hałasie, gorącu, wśród przedmiotów, którymi łatwo się skaleczyć czy poparzyć. Szefowie kuchni czasem przyrównują swoje stanowisko pracy do pola walki. Tak jak dowódcy, muszą mieć dużą siłę przebicia, mocne nerwy, umiejętność błyskawicznego podejmowania decyzji, a nawet donośny głos. Mężczyznom łatwiej odnaleźć się w takiej roli niż kobietom.

 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
CiekawostkiHistoriaUroda

Inspiracje: Max Factor – od pucybuta do kosmetycznego milionera

Max Factor to założyciel słynnej marki kosmetycznej, która dla wielu kobiet…