AktualnościGospodarka i finanse

Tydzień niemiecki. W 2022 Niemcy przejmują przewodnictwo w grupie państw G7

Spotkania grupy G7 mają duży wpływ na działania podejmowane nie tylko w obszarze gospodarki światowej, ale także działań klimatycznych czy obrony demokracji. W 2022 roku grupie G7 przewodzą Niemcy.

Grupa G7 powstała w latach 70. XX wieku, kiedy okazało się, że zmiany w światowej gospodarce wymusiły podjęcie wielu szeroko zakrojonych działań w ramach współpracy międzynarodowej.  

Co to jest grupa G7 kraje członkowskie

Każde spotkanie grupy G7 ma ważne znaczenie dla wielu światowych gospodarek. Ustalenia, jakie między sobą tworzą kraje grupy G7 mają bowiem ogromne znaczenie dla większości krajów. Grupę G7 tworzą:

  • Niemcy, 
  • Francja, 
  • Wielka Brytania, 
  • Włochy, 
  • Japonia, 
  • Kanada, 
  • Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. 

 Grupa G7 to platforma współpracy między krajami z dużą, silną gospodarką, która ma wpływ na kształtowanie się gospodarki światowej. 7 państw wchodzących w skład G7 reprezentuje najbogatsze gospodarki świata. Kraje grupy G7 zajmują się tematami takimi jak: gospodarka, polityka zagraniczna, bezpieczeństwo oraz klimat. 

Ile trwa prezydencja w grupie G7

Kraje G7 spotykają się każdego roku pod przewodnictwem jednego z państw. W 2022 roku przewodnictwo w G7 objęły Niemcy. W 2021 roku przewodziła Wielka Brytania, w 2023 roku będzie to Japonia. Prezydencja w G7 trwa rok – od 1 stycznia do 31 grudnia.  

Najważniejsze wydarzenia i cele na 2022 

Niemcy jako przewodniczący krajom grupy G7 w 2022 roku wskazały na kluczowe tematy i problemy, które będą chciały podjąć:

 Motywem przewodnim spotkań grupy G7 w 2022 roku ma być hasło „działanie, zanim będzie za późno”. Niemcy zapowiadają, że chcą angażować G7 do działań na rzecz demokratycznych społeczeństw i praw człowieka, a także rozszerzać partnerstwo na rzecz rozwoju. Głównym wydarzeniem będzie szczyt G7 w Schloss Elmau w Bawarii w czerwcu 2022 roku.