Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Przykłady komunikacji niewerbalnej – mimika twarzy, gesty, sposób siedzenia

Jest wiele przykładów komunikacji niewerbalnej. Warto się im przyjrzeć, ponieważ często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak dużo mówi nasze ciało. Czasami przekazuje więcej informacji, niż my jesteśmy gotowi powiedzieć. 

 Do komunikacji niewerbalnej zaliczamy między innymi mowę rąk, mimikę, postawę, sposób siedzenia.  

W jaki sposób kontakt interpersonalny wpływa na odbiór przekazu?

W komunikacji niewerbalnej powitanie ma znaczenie: to w jaki sposób podamy komuś rękę, czy zrobimy to z uśmiechem, w jakiej postawie podejdziemy do osoby, z którą mamy rozmawiać. Oczywiście pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, natomiast przykłady komunikacji niewerbalnej pokazują, że liczy się ona podczas całego kontaktu. Sposób ułożenia naszych rąk, nóg, mimika, ton głosu, wykonywane gesty – to wszystko ma znaczenie dla informacji odbieranych przez odbiorcę. Warto zadbać, aby komunikacja werbalna zgadzała się z niewerbalną. 

Mimika twarzy a komunikacja niewerbalna

Najbardziej wyrazistym przykładem komunikacji niewerbalnej jest mimika twarzy. Jeśli będziesz mówić z grymasem na twarzy, że masz się super – nikt ci nie uwierzy. Jeśli jednak twoje oczy będą szeroko otwarte, twarz skupiona, usta lekko rozchylone – odbiorca będzie miał wrażenie, że go uważnie słuchasz i się skupiasz. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak uważnie obserwujemy siebie nawzajem i przekazujemy sobie cenne informacje pojedynczymi grymasami, zmrużeniem oczu, zaciśniętymi ustami. Warto nad tym pracować, ponieważ mimika może osłabić lub wzmocnić nasz komunikat. 

Mowa rąk – co zdradzają nasze gesty?

Ręce w kieszeni to mowa ciała, która od razu informuje  odbiorcę, że przyjmujesz postawę obronną lub zdystansowaną. W zależności od kontekstu taki gest może zostać różnie odczytany, z pewnością jednak mowa ciała w postaci rąk w kieszeni nie będzie gestem otwartości na drugą osobę. Będzie nim zaś gestykulacja, dotknięcie ramienia, wykonywanie gestów zapraszających do skrócenia dystansu. 

W komunikacji niewerbalnej sposób siedzenia także będzie miał znaczenie. Siedząc w lekkim pochyleniu do przodu w kierunku osoby, z którą rozmawiamy, sygnalizujemy, że dyskusja nas angażuje, wciąga, jest dla nas ważna. Odchylenie się do tyłu albo machanie nogą daje efekt totalnie odwrotny. W kolei maksymalnie wyprostowana postawa siedząca, mowa nóg idealnie ustawionych obok siebie to jeden z objawów stresu i poczucia dyskomfortu.

Rys. Adobe Stock