Hobby i pasjeScan for Fun

Tydzień niemiecki – sporty zimowe. Niemcy to równie dobry kierunek na narty co Austria, a bliższy niż Włochy!

Narty w Niemczech nie są może tak popularne jak w innych częściach Europy. Nie musisz jednak od razu jechać do Francji, Szwajcarii czy Włoch, aby mieć gdzie poszusować. Nasi zachodni sąsiedzi także mają sporo ciekawych propozycji. 

Od nart w Niemczech dzieli cię około 8 godzin jazdy samochodem. To znacznie krócej niż wyprawa do Włoch, Francji czy do Szwajcarii, a porównywalna do Austrii.  

Nie tylko Alpy – Niemcy i narty

Narty w Niemczech blisko Polski to ciekawy pomysł na spędzenie ferii. Regionami narciarskimi położonym najbliżej Polski są Saksonia oraz Dolna Saksonia i Harz. Nie są to jednak zbyt wysokie góry, a przez to są bardziej narażone na zmienną aurę pogodową niż regiony alpejskie. Im dalej na południe – w kierunku Alp, tym więcej śniegu, większy wybór stoków i tras narciarskich. Do tych regionów należą: Badenia-Wirtembergia, Alpy Bawarskie, Las Bawarski czy Hochsauerland. Można tutaj szusować na nartach i snowboardach, trenować na nartach biegowych. Nie brakuje także torów saneczkowych i innych zimowych atrakcji. 

Gdzie jechać na narty w Niemczech?

  • Saksonia to miejsce polecane początkującym i średnio zaawansowanym narciarzom. Są tam dwa główne ośrodki narciarskie: Fichtelberg – Oberwiesenthal i Holzhau. Można w nich jeździć na nartach, snowboardach, nartach biegowych, a także na łyżwach.
  • Dolna Saksonia i Harz oferują 12 ośrodków narciarskich o umiarkowanym stopniu trudności. 
  • Łagodne stoki Schwarzwaldu i Jury Szwabskiej to dobre miejsce dla początkujących narciarzy. To także świetne tereny do treningów narciarstwa biegowego.
  • Bardziej doświadczeni narciarze zakochają się w Alpach Bawarskich. Bawaria to stolica nart w Niemczech. Tutaj jest najwyższy szczyt  kraju – Zugspitze. Tutaj znajduje się między innymi słynna trasa zjazdowa narciarstwa alpejskiego. Nie brakuje też bardzo zróżnicowanych tras, które ciągną się przez długie kilometry.  
  • W Bawarii warto odwiedzić także Garmisch Partenkirchen oraz Obersdorf, które oprócz świetnego zaplecza narciarskiego słyną z przepięknych skoczni narciarskich. Na nich odbywają się coroczne konkursy w skokach narciarskich turnieju Czterech Skoczni. 

Narty w Niemczech a Covid-19. Obostrzenia

Obostrzenia w Niemczech trzeba sprawdzać na bieżąco, ponieważ rozwój pandemii jest dynamiczny i rząd a nawet władze poszczególnych landów mogą wprowadzać zmiany w aktualnie obowiązujących rozporządzeniach. Obecnie: 

  • osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy (zasada 2G+), które chcą pojechać na narty do Niemiec, mogą to zrobić bez większych problemów. Muszą jedynie okazać aktualny certyfikat zaszczepienia lub wyzdrowienia po Covid-19, bez konieczności robienia testów przed wyjazdem do Niemiec ani po powrocie. 
  • osoby niezaszczepione muszą wykonać test na 48 godzin przed przyjazdem do Niemiec, a w Polsce najwcześniej 5 dni po przyjeździe, aby móc skrócić obowiązkową kwarantannę. 

W kurortach narciarskich obowiązuje też noszenie maseczek FFP2 w przestrzeniach zamkniętych, a na zewnątrz – w strefach kolejek, na wszelkiego typu wyciągach narciarskich oraz w kabinach kolejek linowych.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…