AktualnościHistoria

Fale emigracji z Polski w XX i XXI w. kierunki emigracji i statystyki

Dziś dużo się mówi o imigrantach na granicy Polski i Europy, o tym, czy są legalni, czy nielegalni. Patrząc na to pamiętajmy, że mnóstwo Polaków też wyemigrowało z Polski w poszukiwaniu lepszego życia i ktoś udzielił im wsparcia. Dziś emigracja z Polski spowodowana jest przede wszystkim czynnikami ekonomicznymi. Polacy decydują się emigrować do USA czy Niemiec przede wszystkim ze względu na wyższe zarobki czy lepsze możliwości kariery. 

 Polscy emigranci w XX i XXI wieku decyzje o wyjeździe podejmowali często z bardzo różnych powodów. Czasem chodziło o wyższe zarobki, innym razem o możliwości funkcjonowania w demokratycznym kraju. Obserwując losy imigrantów na polskiej granicy pamiętajmy, że nam również pomagano w trudnych chwilach.

Emigracja z Polski – statystyki 

Liczba emigrantów z Polski, którzy obecnie żyją poza granicami naszego kraju według Głównego Urzędu Statystycznego wynosi obecnie około 2,5 miliona Polaków. Są to dane GUS na koniec 2019 roku (późniejszych jeszcze nie ma). 

Liczba emigrantów z Polski zmieniła się zdecydowanie w Wielkiej Brytanii, z której to po Brexicie spora część Polaków wróciła do kraju. Dzisiaj przyczynami emigracji młodych ludzi z Polski są przede wszystkim kwestie ekonomiczne, poszukiwanie nowych źródeł zarobkowania, lepszej przyszłości. Przeczytaj więcej o emigracji i jej związkach z imigracją.

Emigracja z Polski w latach 80. XX wieku

Emigracja z Polski po 1989 roku była zdecydowanie emigracją zarobkową, na której dynamikę wpłynęło przede wszystkim otwarcie granic i nawiązanie przez Polskę współpracy z innymi krajami. Zupełnie inaczej wyglądała jednak sytuacja w początkach lat 80. Warunki życia w Polsce za czasów PRL i w stanie wojennym były katastrofalne, a ludzie nie czuli się bezpiecznie. Na emigrację do Niemiec, Francji, Austrii, Kanady czy USA decydowali się działacze opozycji demokratycznej, którzy czuli się zagrożeni, a także ludzie, którzy mieli dość życia w państwie komunistycznym. Emigracji ze względów politycznych oraz lęku przed prześladowaniami towarzyszyła jednak również emigracja zarobkowa.

Obecne kierunki emigracji Polaków

Emigracja z Polski 2018 i wcześniej skierowana była przede wszystkim w stronę naszej zachodniej granicy. Emigracja do Niemiec jest cały czas najsilniejsza, obecnie mieszka tam około 700 000 Polaków. Znacznie osłabła natomiast fala emigracji z Polski do USA. Zmieniła się także liczba ludności polskiego pochodzenia na Wyspach Brytyjskich – obecnie jest to ok. 680 000 Polaków. Na trzecim miejscu jest emigracja do Holandii, znacznie już mniejsza – wynosząca ok. 125 000 osób. 

Polska emigracja, a imigracja do Polski

Patrząc na skalę emigracji polskiej oraz czasem bardzo odległe kierunki, do których zmierzali nasi emigranci, nie sposób nie zastanowić się nad dzisiejszą sytuacją imigrantów na granicy Polski. Oceniając pobudki, którymi kierują się ludzie docierający do Polski i chcący dotrzeć do Niemiec pamiętajmy, że naszym rodakom również ktoś pomógł w drodze do lepszego życia. Zastanówmy się, jak możemy spłacić ten dług społeczny.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…