HistoriaWiedzieć więcej

PRL – co to takiego?

Historia, którą trzeba znać!

PRL czyli Polska Rzeczpospolita Ludowa to nazwa państwa polskiego w latach 1952-1989. Obowiązywała od uchwalenia konstytucji PRL 22 lipca 1952 roku przez cały okres rządów partii komunistycznej. W 1989 roku – po czerwcowych wyborach i dopuszczeniu do władzy opozycji – zmienił się ustrój kraju i nazwano go Rzeczpospolitą Polską.

Wyzwalając ziemie polskie spod okupacji niemieckiej, komunistyczny Związek Radziecki zdominował nasze państwo i doprowadził do wykluczenia innych opcji politycznych z rządzenia naszym krajem. Konstytucja lipcowa w praktyce została podyktowana przez radzieckiego przywódcę Józefa Stalina.

Jak funkcjonował PRL?

PRL był państwem sterowanym centralnie przez jedną partię – Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą. Wywodziła się ona z ruchu komunistycznego i rządziła krajem, współdziałając ściśle ze Związkiem Radzieckim – niekiedy nawet wbrew polskim interesom.
Na czym polegał komunistyczny ustrój PRL-u?
Komunizm to ustrój, który w założeniach miał zapewniać całemu społeczeństwu – a przede wszystkim robotnikom i rolnikom – równy dostęp do podziału wytworzonych dóbr. W rzeczywistości stał się dyktaturą opartą na rozległych represjach dotykających osoby o odmiennych, demokratycznych poglądach. Ich protesty były brutalnie tłumione przy pomocy milicji i służb specjalnych.

Codzienność życia i zakupy w PRL-u

Codziennością było stanie w długich kolejkach, nawet nocą, a półki w sklepach świeciły pustkami. Przez pewien czas kryzys gospodarczy był tak silny, że cukier, masło, mięso, mydło czy buty były racjonowane. Można je było kupić tylko na tzw. kartki – specjalne kupony wydawane co miesiąc przez rząd. Artykuły takie jak rower czy pralka były bardzo drogie i trudno dostępne. Często stało się w kolejkach, nie wiedząc, co uda się kupić. Można było wejść w posiadanie mebli, których wygląd poznawało się dopiero w domu po skręceniu części. Podobnie było z kafelkami do łazienki lub kuchni (kolor nie miał żadnego znaczenia w momencie kupowania, ponieważ były one zapakowane w kartony, ktorych nie wolno było otwierać, aby nie zepsuć produktu). Ubrania dostepne w zwykłych sklepach były szare i brzydkie, mimo, że polskie fabryki produkowały barwne i nowoczesne produkty, jednak nie dla obywateli swojego kraju, ale na eksport.

PEWEX – komunistyczny powiew luksusu

Ze względów politycznych nie sprowadzano towarów z krajów zachodnich. Wyjątkiem był PEWEX – w czasach PRL-u był to dobrze zaopatrzony sklep. Można tam było kupić ubrania, żywność, papierosy, alkohol, zabawki, ale tylko za dolary lub bony towarowe.

 

Fot. wikipedia.org

Polecane artykuły
CiekawostkiWiedzieć więcej

Przeliczanie punktów do liceum, czyli jak zwiększyć swoje szanse na wymarzoną szkołę

W trakcie rekrutacji do szkoły średniej można zdobyć maksymalnie 200 punktów….
CiekawostkiGry i quizyWiedzieć więcej

Co to jest burza mózgów? W czym może pomóc?

Burza mózgów to dyskusja, której podstawowym celem jest wskazanie możliwie największej…
CiekawostkiWiedzieć więcej

Co to jest mapa myśli i dlaczego warto z niej korzystać?

Mapy myśli to coraz popularniejszy sposób tworzenia notatek. Niektórzy wykorzystują je…