HistoriaWiedzieć więcej

PRL – co to takiego?

Historia, którą trzeba znać!

PRL czyli Polska Rzeczpospolita Ludowa to nazwa państwa polskiego w latach 1952-1989. Obowiązywała od uchwalenia konstytucji PRL 22 lipca 1952 roku przez cały okres rządów partii komunistycznej. W 1989 roku – po czerwcowych wyborach i dopuszczeniu do władzy opozycji – zmienił się ustrój kraju i nazwano go Rzeczpospolitą Polską.

Wyzwalając ziemie polskie spod okupacji niemieckiej, komunistyczny Związek Radziecki zdominował nasze państwo i doprowadził do wykluczenia innych opcji politycznych z rządzenia naszym krajem. Konstytucja lipcowa w praktyce została podyktowana przez radzieckiego przywódcę Józefa Stalina.

Jak funkcjonował PRL?

PRL był państwem sterowanym centralnie przez jedną partię – Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą. Wywodziła się ona z ruchu komunistycznego i rządziła krajem, współdziałając ściśle ze Związkiem Radzieckim – niekiedy nawet wbrew polskim interesom.
Na czym polegał komunistyczny ustrój PRL-u?
Komunizm to ustrój, który w założeniach miał zapewniać całemu społeczeństwu – a przede wszystkim robotnikom i rolnikom – równy dostęp do podziału wytworzonych dóbr. W rzeczywistości stał się dyktaturą opartą na rozległych represjach dotykających osoby o odmiennych, demokratycznych poglądach. Ich protesty były brutalnie tłumione przy pomocy milicji i służb specjalnych.

Codzienność życia i zakupy w PRL-u

Codziennością było stanie w długich kolejkach, nawet nocą, a półki w sklepach świeciły pustkami. Przez pewien czas kryzys gospodarczy był tak silny, że cukier, masło, mięso, mydło czy buty były racjonowane. Można je było kupić tylko na tzw. kartki – specjalne kupony wydawane co miesiąc przez rząd. Artykuły takie jak rower czy pralka były bardzo drogie i trudno dostępne. Często stało się w kolejkach, nie wiedząc, co uda się kupić. Można było wejść w posiadanie mebli, których wygląd poznawało się dopiero w domu po skręceniu części. Podobnie było z kafelkami do łazienki lub kuchni (kolor nie miał żadnego znaczenia w momencie kupowania, ponieważ były one zapakowane w kartony, ktorych nie wolno było otwierać, aby nie zepsuć produktu). Ubrania dostepne w zwykłych sklepach były szare i brzydkie, mimo, że polskie fabryki produkowały barwne i nowoczesne produkty, jednak nie dla obywateli swojego kraju, ale na eksport.

PEWEX – komunistyczny powiew luksusu

Ze względów politycznych nie sprowadzano towarów z krajów zachodnich. Wyjątkiem był PEWEX – w czasach PRL-u był to dobrze zaopatrzony sklep. Można tam było kupić ubrania, żywność, papierosy, alkohol, zabawki, ale tylko za dolary lub bony towarowe.

 

Fot. wikipedia.org

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…