AktualnościGospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Imigrant a emigrant – czym się różnią oblicza migracji?

Imigracja i emigracja są tylko z pozoru przeciwstawnymi sobie zjawiskami. Imigracja opisuje bowiem tych, którzy decydują się przyjechać do obcego im kraju, emigracja skupia się na analizie wyjazdów rdzennych mieszkańców danego państwa.

Imigracja i emigracja wzajemnie od siebie zależą. Coś, co powoduje, że ktoś staje się emigrantem z jednego kraju, wpływa jednocześnie na to, że w innym będzie postrzegany jako imigrant.

Imigrant a emigrant – czym się różnią?

Imigrant i emigrant to jedna i ta sama osoba. Różnica polega tylko na tym, kto na tę osobę patrzy.

  • Imigrant to osoba, która przyjeżdża z zagranicy, aby osiedlić się w innym kraju czasowo lub na stałe. Z punktu widzenia władz i mieszkańców tego kraju jest właśnie imigrantem.
  • Emigrant to z kolei ten, który opuszcza swój rodzinny kraj, aby osiedlić się w innym miejscu. Władze i mieszkańcy jego ojczyzny będą więc w nim widzieć emigranta.

Dlaczego nie mówimy tylko o migrantach?

Migracja to pojęcie szersze, które obejmuje imigrację i emigrację. Dlaczego więc częściej używamy tych węższych znaczeniowo słów? Ponieważ zwracają one naszą uwagę na określonego rodzaju perspektywę. Imigranci a emigranci? To te same osoby, które są po prostu postrzegane z różnych perspektyw. Kiedy mówisz o emigracji, zastanawiasz się nad tym, co spowodowało, że ktoś chce z danego miejsca wyjechać i jak ewentualnie można byłoby go nakłonić do powrotu. Zupełnie inne pytania stawiasz sobie przy okazji myślenia o imigrancie:

  • co spowodowało, że wybrał ten kraj, a nie inny;
  • jak sobie tutaj poradzi;
  • czy się zasymiluje;

Niestety imigracja często wiąże się także z pytaniami o zagrożenie dla bezpieczeństwa danego kraju, zwłaszcza w kontekście masowej imigracji. To pytanie pojawia się na przykład w związku z konfliktem na granicy polsko-białoruskiej.

Związki między emigracją a imigracją

Pojęcia „imigracji” i „emigracji” ściśle się ze sobą łączą, ponieważ ruchy migracyjne spowodowane są dwoma przeciwstawnymi siłami:

  • czynnikami wypychającymi – a więc tym, co sprawia, że ludzie chcą emigrować z danego kraju;
  • czynnikami przyciągającymi – tym, co sprawia, że dany kraj wydaje się atrakcyjny dla potencjalnych imigrantów. Z jakiegoś powodu spora część migrantów nie chce osiedlać się w Polsce, a dąży do przekroczenia granicy Niemiec.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Pokolenie Y, czyli kim są milenialsi?

Pokolenie Y nazywane również millennials lub w spolszczonej wersji – milenials,…
EkologiaŚwiat wokół nas

Gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem – dlaczego musimy je chronić?

Główną i największą przyczyną tego, że wiele gatunków zwierząt na świecie…
CiekawostkiEkologiaŚwiat wokół nas

16 marca - Dzień Pandy Wielkiej. Dlaczego go obchodzimy?

Panda to zwierzę symboliczne. Od około połowy XX wieku panda była…
×
AktualnościHistoriaRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Czym różni się uchodźca od imigranta? Dlaczego ludzie migrują?