AktualnościGospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Czym jest imigracja? Kim jest imigrant? Przyczyny zjawiska

Imigracja to zjawisko powszechne i… stare. Ludzie przemieszczali się między państwami czy nawet kontynentami od wieków. Dzisiaj jednak zjawisko to zdecydowanie przybrało na sile. Dlaczego ludzie migrują dzisiaj i skąd?

Imigrant to osoba, która podejmuje bardzo trudną decyzję o opuszczeniu swojego kraju. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny imigracji w konkretnym przypadku, decyzja o wyjeździe rzadko kiedy jest prosta.

Co to jest imigracja?

Imigracja to przyjazd do innego kraju z zagranicy. Może wiązać się jedynie z pobytem czasowym, na przykład na okres studiów. W przypadku sporej części imigrantów łączy się jednak z chęcią stałego zamieszkania w danym miejscu. Jest to zjawisko powszechne, wynikające z różnych przyczyn. W zależności od sposobu przekraczania granicy imigracja może dzielić się na legalną i nielegalną.

Kto to jest imigrant?

Imigrantem nazywamy osobę, która wyjeżdża ze swojego rodzimego kraju, aby czasowo lub na stałe zamieszkać w innym państwie. Decyzja taka jest spowodowana bardzo różnymi czynnikami. Imigrantami są Syryjczycy uciekający przed wojną, ale i Polacy wyjeżdżający do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Kim są imigranci? Według badań Komisji Europejskiej obecnie do UE najwięcej osób migruje z Syrii, Afganistanu i Iraku.

Przyczyny imigracji

Przyczyny imigracji do Polski, a także do całej Europy można podzielić przede wszystkim na trzy podstawowe:

  • społeczno-polityczne – wojna, zamieszki, prześladowania na tle religijnym, rasowym, orientacji seksualnej to istotne powody rosnącej fali imigracji. Przykładem tego typu imigracji jest ta z Syrii ogarniętej od kilku lat konfliktem zbrojnym. W tym przypadku częściej mówimy o uchodźcach niż imigrantach;
  • demograficzno-ekonomiczne – w zależności od struktury demograficznej kraju zmieniają się np. możliwości znalezienia pracy, formy pomocy społecznej, organizacja publicznej służby zdrowia. Bardzo często mowa jest o imigrantach ekonomicznych, a więc osobach, które decydują się na wyjazd głównie z nadzieją na znalezienie lepszej pracy i godniejszych warunków życia;
  • środowiskowe – ludzie decydują się na imigrację z regionów objętych klęskami żywiołowymi, narażonymi na powodzie, pożary, susze, tornada. Przewiduje się, że w związku z kryzysem klimatycznym ta przyczyna imigracji może się okazać ogromnie istotna w najbliższych latach.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Pokolenie Y, czyli kim są milenialsi?

Pokolenie Y nazywane również millennials lub w spolszczonej wersji – milenials,…
EkologiaŚwiat wokół nas

Gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem – dlaczego musimy je chronić?

Główną i największą przyczyną tego, że wiele gatunków zwierząt na świecie…
CiekawostkiEkologiaŚwiat wokół nas

16 marca - Dzień Pandy Wielkiej. Dlaczego go obchodzimy?

Panda to zwierzę symboliczne. Od około połowy XX wieku panda była…
×
AktualnościHistoriaŚwiat wokół nas

Co jest przyczyną kryzysu migracyjnego w Europie?