AktualnościHistoriaRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Czym różni się uchodźca od imigranta? Dlaczego ludzie migrują?

Uchodźców i imigrantów można obecnie spotkać na polsko-białoruskiej granicy. Jedni i drudzy proszą o pomoc, o szansę na wjazd do Unii Europejskiej, o wsparcie ekonomiczne. To ich łączy. Dzielą ich powody, dla których znaleźli się na granicy.

Różnica między uchodźcą a imigrantem dotyczy przede wszystkim przyczyn ucieczki z własnego kraju i próby dostania się m.in. do Europy.

Kto to jest uchodźca?

Wiele osób zainteresowanych konfliktem migracyjnym i przysłuchujących się dyskusji publicznej pyta, kto to uchodźca i czym różni się od imigranta. Uchodźcę wyróżniają przede wszystkim przyczyny wyjazdu z własnego kraju. Jest to osoba, która zmuszona była do ucieczki ze względu na prześladowania:

  • na tle religijnym
  • na tle rasowym,
  • na tle politycznym,
  • związane z konfliktem zbrojnym.

Dzisiaj przykładem uchodźców są m.in. Syryjczycy uciekający przed wojną, Afgańczycy obawiający się prześladowań ze strony talibów, którzy powrócili do władzy czy Kurdowie prześladowani na tle religijnym.

Kto to jest imigrant?

Kim są imigranci i czym różnią się od uchodźców? To także osoby, które opuściły swój kraj, ale zrobiły to z zupełnie innych przyczyn. Najczęściej imigracja jest spowodowana przyczynami ekonomicznymi. Imigranci to osoby, które próbują się dostać (w sposób legalny lub nielegalny) do innego kraju z nadzieją na poprawę swoich warunków bytowych, lepszą pracę, zarobki, ale i pomoc socjalną.

Uchodźca a imigrant

Zarówno uchodźcy, jak i imigranci próbują obecnie dostać się do Europy. Jedno i drugie zjawisko nie jest nowe, migranci i uchodźcy nie pojawili się w XXI wieku. Imigrantów ekonomicznych i uchodźców nie można jednak stawiać w tym samym rzędzie. Imigrant podejmuje w dużej mierze dobrowolną decyzję, bo chce poprawić swoje życie. Uchodźca zaś to osoba, która ucieka z kraju, bo chce chronić zdrowie i życie swoje i swojej rodziny. To bardzo często ludzie, którzy nie mają wyjścia, dlatego do pomocy im zobowiązuje m.in. Konwencja Genewska.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Historia

Antyk – ramy czasowe, cechy charakterystyczne, architektura

Cechy starożytności wracają w historii sztuki i literatury kilkukrotnie. Warto więc…
Historia

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
AktualnościCiekawostkiJęzyk polski i literaturaScan for Fun

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – gdzie i jak głosować?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 trwa. Organizuje go Wydawnictwo Naukowe…