Hobby i pasje

Rozwijanie zainteresowań – jak sprawić by pasja nie wygasła?

Jak rozwijać zainteresowania i pasje? Przede wszystkim najpierw powinniśmy odkryć to co lubimy robić, a później zadbać o motywację! Słomiany zapał to problem wielu osób – dzieci, młodzieży, dorosłych. Rozwijanie zainteresowań wymaga regularnej pracy, a ta z kolei pracy nad własną samodyscypliną. 

 Lubisz tańczyć, grać w piłkę, rysować, a może kochasz zwierzęta i chcesz im pomagać? Lubisz ten dreszczyk emocji i dumę z wyników i efektów? Bycie mistrzem w dziedzinie, którą lubimy, to marzenie każdego dziecka. Jednak tylko nielicznym udaje się to faktycznie osiągnąć w życiu. Ale jedno jest pewne warto odkryć tę pasję i dać się jej ponieść. 

Jak znaleźć pasję to tylko jedno z ważnych pytań. Kiedy już ją znajdziemy, trzeba jeszcze o nią zadbać. 

Co to jest pasja?

Pasje i zainteresowania są niezbędne w naszym życiu. To bowiem one przynoszą nam energię, radość i zadowolenie zarówno z podejmowanej pracy, w którą wkładamy wysiłek i zaangażowanie, jak i jej efektów. Rozwijanie pasji i zainteresowań wymaga jednak pewnej pracy nad własną motywacją. Odnoszenie sukcesów wymaga bowiem pracy również wtedy, gdy pierwszy entuzjazm opadnie i pojawi się konieczność żmudnej pracy nad doskonaleniem własnych umiejętności. Co wtedy? 

Ludzie z pasją – jak funkcjonują?

Definicja pasji zakłada, że wykonywanie zadań z nią związanych przynosi radość i satysfakcję. Z czasem jednak pierwszy zachwyt opada i pojawia się konieczność regularnego szlifowania umiejętności. Jeśli chcesz, aby pasja nie wygasła, spróbuj:

  • znaleźć zajęcia rozwijające zainteresowania lub kursy dla pasjonatów, które pomogą ci regularnie pogłębiać daną dziedzinę w gronie podobnych do ciebie osób,
  • dzielić się z innymi efektami swojej pracy, 
  • dokumentować dokonania, 
  • szukać osób, które interesują się i zajmują podobnymi zagadnieniami i czerp od nich inspiracje. Z pewnością znajdziesz wśród nich również przyjaciół,
  • popularyzować dane zainteresowanie i pasje, skupiać wokół siebie osoby zainteresowane podobnymi tematami. 

Budowanie grupy pasjonatów, zarażanie innych swoimi zainteresowaniami daje bardzo dużo satysfakcji, a jednocześnie pozwala budować motywację do dalszej pracy nad sobą. Ciekawe pasje stają się ciekawe, kiedy potrafisz się nimi dzielić. 

Jak znaleźć swoją pasję?

Zastanawiając się, czym jest pasja, warto pamiętać, że jej odkrycie także zajmuje jakiś czas. Niektóre zainteresowania mogą po pewnym czasie wygasać i nie ma w tym nic złego. Aby znaleźć swoją pasję, czasami trzeba spróbować wielu różnych rzeczy. Kiedy jednak już ją znajdziesz, pracuj nad konsekwencją, motywacją, nawykami, które umożliwią ci jej rozwijanie.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…