Relacje społeczneScan for Fun

Myśl pozytywnie – co to znaczy? W czym to pomaga?

Pozytywne myślenie to pozytywne nastawianie się do świata i ludzi. To budowanie optymistycznych scenariuszy, zakładanie szczęśliwych rozwiązań, budowanie wiary w siebie. Już nie tylko psycholodzy, ale i fizycy przekonują, że pozytywne myśli mają ogromną siłę. 

 2 lutego obchodzimy dzień pozytywnego myślenia, aby przypomnieć o tym, że pozytywne myślenie to nie magia i czary, ale korzystanie z siły, jaką daje odpowiednie nastawienie. Siła pozytywnego myślenia jest ogromna. Nie tylko duchowo, ale i fizycznie. Badacze udowadniają, że myśli i emocje to energia, którą wysyłamy na zewnątrz, i która często do nas wraca. 

Na czym polega moc pozytywnego myślenia?

Pozytywne myślenie o sobie daje nam siłę, pozwala uwierzyć we własne możliwości, osiągać założone cele. Wzmacnia też wytrwałość w drodze do celu. Pomyśl, kiedy masz większe szanse:

  • kiedy powtarzasz sobie, że ten egzamin ci nie wyjdzie, 
  • kiedy konsekwentnie myślisz o tym, że w przygotowania włożyłeś lub włożyłaś dużo pracy, jesteś odpowiednio przygotowany/a i wszystko będzie dobrze. 

 Oczywiście, że w tym drugim przypadku. Jeśli tracimy wiarę, to poddajemy się. Gdy zaś wierzymy w pozytywne zakończenie, to mobilizujemy wszystkie siły, aby tak się stało. Co więcej, również otoczenie znacznie częściej stara się nam pomóc w spełnieniu naszych planów i wysiłków, gdy widzi naszą determinację i wiarę w szczęśliwe zakończenie. Coraz większa grupa psychologów, coachów, ale i fizyków wskazuje, że pozytywne myślenie budzi odpowiednie emocje, te zaś wzbudzają energię, którą wysyłamy na zewnątrz. Naukowcy mówią też o prawie przyciągania: myśli i słowa to wibracje, które przyciągają podobne wibracje. Przyciągamy do siebie myśli o podobnych częstotliwościach i o podobnym charakterze. Wniosek? Im więcej w twoim życiu optymizmu i pozytywnych myśli, tym większa szansa, że przydarzać ci się będą dobre rzeczy. Myśli pomagają także w wizualizacji, która jako technika motywacyjna ma ogromne znaczenie.

Co to znaczy myśleć pozytywnie?

Pozytywne myślenie nastawia nas na znajdowanie dobrych rozwiązań, zalet, mocnych stron swoich, innych ludzi i zdarzeń oraz wzmacnia nasze dążenie do nich. Roztacza też dobrą energię wokół. Co zatem znaczy myśleć pozytywnie? To szukać pozytywów w każdej sytuacji i nie pozwalać negatywnym myślom i zdarzeniom zdominować naszego nastawienia gdy jest źle. Myślenie pozytywne nie oznacza naiwności ani „propagandy sukcesu”,  ale wzmacnia siłę w dążeniu do dobrego rozwiązania i pomaga przeciwstawić się zwątpieniu w trudnych chwilach. Wymaga jednak również racjonalnego myślenia i świadomej oceny sytuacji. 

Czy wiesz, że pozytywnego myślenia można się nauczyć? Jest wiele metod, treningów i ćwiczeń pozytywnego myślenia, dzięki którym nasze życie może stać się jeszcze lepsze.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…