Relacje społeczneScan for Fun

Myśl pozytywnie – co to znaczy? W czym to pomaga?

Pozytywne myślenie to pozytywne nastawianie się do świata i ludzi. To budowanie optymistycznych scenariuszy, zakładanie szczęśliwych rozwiązań, budowanie wiary w siebie. Już nie tylko psycholodzy, ale i fizycy przekonują, że pozytywne myśli mają ogromną siłę. 

 2 lutego obchodzimy dzień pozytywnego myślenia, aby przypomnieć o tym, że pozytywne myślenie to nie magia i czary, ale korzystanie z siły, jaką daje odpowiednie nastawienie. Siła pozytywnego myślenia jest ogromna. Nie tylko duchowo, ale i fizycznie. Badacze udowadniają, że myśli i emocje to energia, którą wysyłamy na zewnątrz, i która często do nas wraca. 

Na czym polega moc pozytywnego myślenia?

Pozytywne myślenie o sobie daje nam siłę, pozwala uwierzyć we własne możliwości, osiągać założone cele. Wzmacnia też wytrwałość w drodze do celu. Pomyśl, kiedy masz większe szanse:

  • kiedy powtarzasz sobie, że ten egzamin ci nie wyjdzie, 
  • kiedy konsekwentnie myślisz o tym, że w przygotowania włożyłeś lub włożyłaś dużo pracy, jesteś odpowiednio przygotowany/a i wszystko będzie dobrze. 

 Oczywiście, że w tym drugim przypadku. Jeśli tracimy wiarę, to poddajemy się. Gdy zaś wierzymy w pozytywne zakończenie, to mobilizujemy wszystkie siły, aby tak się stało. Co więcej, również otoczenie znacznie częściej stara się nam pomóc w spełnieniu naszych planów i wysiłków, gdy widzi naszą determinację i wiarę w szczęśliwe zakończenie. Coraz większa grupa psychologów, coachów, ale i fizyków wskazuje, że pozytywne myślenie budzi odpowiednie emocje, te zaś wzbudzają energię, którą wysyłamy na zewnątrz. Naukowcy mówią też o prawie przyciągania: myśli i słowa to wibracje, które przyciągają podobne wibracje. Przyciągamy do siebie myśli o podobnych częstotliwościach i o podobnym charakterze. Wniosek? Im więcej w twoim życiu optymizmu i pozytywnych myśli, tym większa szansa, że przydarzać ci się będą dobre rzeczy. Myśli pomagają także w wizualizacji, która jako technika motywacyjna ma ogromne znaczenie.

Co to znaczy myśleć pozytywnie?

Pozytywne myślenie nastawia nas na znajdowanie dobrych rozwiązań, zalet, mocnych stron swoich, innych ludzi i zdarzeń oraz wzmacnia nasze dążenie do nich. Roztacza też dobrą energię wokół. Co zatem znaczy myśleć pozytywnie? To szukać pozytywów w każdej sytuacji i nie pozwalać negatywnym myślom i zdarzeniom zdominować naszego nastawienia gdy jest źle. Myślenie pozytywne nie oznacza naiwności ani „propagandy sukcesu”,  ale wzmacnia siłę w dążeniu do dobrego rozwiązania i pomaga przeciwstawić się zwątpieniu w trudnych chwilach. Wymaga jednak również racjonalnego myślenia i świadomej oceny sytuacji. 

Czy wiesz, że pozytywnego myślenia można się nauczyć? Jest wiele metod, treningów i ćwiczeń pozytywnego myślenia, dzięki którym nasze życie może stać się jeszcze lepsze.

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
CiekawostkiScan for FunWydarzenia

Blue Monday – kiedy przypada najbardziej depresyjny dzień w roku?

Blue Monday, czyli dosłownie Niebieski Poniedziałek uznawany jest za najgorszy dzień…