Scan for FunTechnologie

Jak przebiegał rozwój sztucznej inteligencji?

Historia sztucznej inteligencji to przede wszystkim koniec XX i początek XXI wieku. To także nasza przyszłość. Warto jednak pamiętać, że marzenia o rozwoju sztucznej inteligencji towarzyszyły człowiekowi od dawna. 

Sztuczna inteligencja fascynuje nas od dawna, a jednocześnie trochę przeraża swoimi możliwościami. Czy prześcignie człowieka?  

Początki historii sztucznej inteligencji

Ewolucja sztucznej inteligencji to stały proces. Dzisiaj bardziej nas zastanawia, jaka będzie jej przyszłość. Warto jednak przypomnieć, że o maszynach postępujących w inteligentny sposób myślał już Kartezjusz w 1637 roku. Pierwszą zapowiedzią robotów ze sztuczną inteligencją była w pewnym stopniu maszyna Turinga z okresu II wojny światowej. Badania nad sztuczną inteligencją ruszyły jednak dopiero w latach 50. Termin sztuczna inteligencja [link] pojawiał się zaś po raz pierwszy na konferencji informatyków w Dartmouth zorganizowanej przez Johna McCarthego w 1956 roku.

Ciekawostki o sztucznej inteligencji

Kiedy pojawiła się pierwsza sztuczna inteligencja? Trudno powiedzieć. Z pewnością przełomem w badaniach nad SI były pierwsze roboty ELIZA – to przodek współczesnego Siri czy innych chatbotów. Badania nad sztuczną inteligencją zdecydowanie przyspieszyły w latach 60-70 XX wieku. Do pewnego momentu uczenie maszynowe ograniczały zdolności obliczeniowe komputerów, kiedy jednak w latach 90 XX wieku Apple czy IBM przełamały te ograniczenia, wszystko się zmieniło. W 1988 roku podjęto pracę nad automatycznym tłumaczeniem. W 1997 roku komputer Deep Blue wygrał z mistrzem szachowym Garrim Kasparowem. W 2016 program AlphaGo pokonał 18-krotnego mistrza świata Lee Sedola. 

Dalszy rozwój sztucznej inteligencji

Dzisiaj coraz częściej pytamy o szanse, ale i zagrożenia sztucznej inteligencji. Zastanawiamy się, jak jeszcze efektywniej wykorzystać SI. Sięgamy po uczenie maszynowe i roboty w medycynie, przemyśle, rolnictwie.

Polecane artykuły
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…