Scan for FunTechnologie

Jak przebiegał rozwój sztucznej inteligencji?

Historia sztucznej inteligencji to przede wszystkim koniec XX i początek XXI wieku. To także nasza przyszłość. Warto jednak pamiętać, że marzenia o rozwoju sztucznej inteligencji towarzyszyły człowiekowi od dawna. 

Sztuczna inteligencja fascynuje nas od dawna, a jednocześnie trochę przeraża swoimi możliwościami. Czy prześcignie człowieka?  

Początki historii sztucznej inteligencji

Ewolucja sztucznej inteligencji to stały proces. Dzisiaj bardziej nas zastanawia, jaka będzie jej przyszłość. Warto jednak przypomnieć, że o maszynach postępujących w inteligentny sposób myślał już Kartezjusz w 1637 roku. Pierwszą zapowiedzią robotów ze sztuczną inteligencją była w pewnym stopniu maszyna Turinga z okresu II wojny światowej. Badania nad sztuczną inteligencją ruszyły jednak dopiero w latach 50. Termin sztuczna inteligencja [link] pojawiał się zaś po raz pierwszy na konferencji informatyków w Dartmouth zorganizowanej przez Johna McCarthego w 1956 roku.

Ciekawostki o sztucznej inteligencji

Kiedy pojawiła się pierwsza sztuczna inteligencja? Trudno powiedzieć. Z pewnością przełomem w badaniach nad SI były pierwsze roboty ELIZA – to przodek współczesnego Siri czy innych chatbotów. Badania nad sztuczną inteligencją zdecydowanie przyspieszyły w latach 60-70 XX wieku. Do pewnego momentu uczenie maszynowe ograniczały zdolności obliczeniowe komputerów, kiedy jednak w latach 90 XX wieku Apple czy IBM przełamały te ograniczenia, wszystko się zmieniło. W 1988 roku podjęto pracę nad automatycznym tłumaczeniem. W 1997 roku komputer Deep Blue wygrał z mistrzem szachowym Garrim Kasparowem. W 2016 program AlphaGo pokonał 18-krotnego mistrza świata Lee Sedola. 

Dalszy rozwój sztucznej inteligencji

Dzisiaj coraz częściej pytamy o szanse, ale i zagrożenia sztucznej inteligencji. Zastanawiamy się, jak jeszcze efektywniej wykorzystać SI. Sięgamy po uczenie maszynowe i roboty w medycynie, przemyśle, rolnictwie.

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…
BezpieczeństwoTechnologie

Jak się obronić przed scamem? Czy istnieją skuteczne zabezpieczenia?

Scam detector to jedna z międzynarodowych stron, które gromadzą informacje na…