Scan for FunTechnologie

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? Zagrożenia sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy szansa? To pytanie powraca tym silniej, im więcej jest sztucznej inteligencji w naszym codziennym życiu. Takie dyskusje warto prowadzić, ponieważ uświadamiają nam one na przykład, jak bardzo liczy się etyka sztucznej inteligencji.

 Słaba sztuczna inteligencja może być niejednokrotnie większym zagrożeniem niż jej brak. Warto zdawać sobie z tego sprawę, projektując, jak będzie wyglądała sztuczna inteligencja w przyszłości. 

Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy szansa?

Zagrożenia sztucznej inteligencji są nie mniej istotnym tematem międzynarodowych dyskusji niż szanse i zalety związane ze sztuczną inteligencją. Wiele mówi się o tym, że ogrom zalet SI, daje możliwości przyśpieszenia i optymalizacji pracy, poprawiania wyników, lepszego zarządzania, tworzenia lepszych, trwalszych, bardziej dopasowanych produktów i urządzeń oraz efektywniej działających maszyn. Wady sztucznej inteligencji jednak istnieją. Zagrożenia wiążą się przede wszystkim z nieefektywnym, zbyt słabym wykorzystaniem SI. Te kraje czy regiony, które nie będą umiały wykorzystać potencjału sztucznej inteligencji, będą się stawały coraz mniej konkurencyjne. 

Czy sztuczna inteligencja zagraża człowiekowi?

Wśród zagrożeń sztucznej inteligencji często wymienia się jej relację z człowiekiem. Są tacy, którzy pytają, czy sztuczna inteligencja zdominuje ludzką. Czy akcje z filmów science fiction o wojnach światów staną się rzeczywistością? Wydaje się, że na razie takich zagrożeń nie ma, są jednak inne:

  • sztuczna inteligencja sprawi, że w wielu miejscach pracy nie będzie potrzebny człowiek, 
  • SI może służyć do pozyskiwania wielu informacji na temat poszczególnych jednostek, całych grup, 
  • sztuczna inteligencja może służyć do szpiegowania i ograniczania naszej wolności (np. poprzez blokowanie dostępu do naszych pieniędzy, proponowanie takich rozwiązań, które będą wynikały ze statystycznych modeli, a nie naszych potrzeb, a nawet do modelowanie naszego życia, np. wyboru ścieżki edukacji), 
  • programy i algorytmy mogą ograniczać naszą wolność poprzez prezentowanie nam wyłącznie precyzyjnie wyselekcjonowanych informacji. Mogą także służyć do manipulacji i modelowania naszych przekonań, 
  • SI może służyć również do przekazywanie wrażliwych informacji o nas w niepowołane ręce.

Sztuczna inteligencja – zagrożenia czy korzyść dla człowieka?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy sztuczna inteligencja to zagrożenie, czy korzyść dla człowieka. Trudno bowiem dokładnie przewidzieć, jak sztuczna inteligencja zmieni nasze życie. Wiele zależy od nas: od tego, jak będziemy z niej korzystać, czy będziemy świadomi zagrożeń i czy nauczymy się je eliminować. Czy będziemy dbali nie tylko o zysk i władzę, ale przede wszystkim o dobro ludzi.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
CiekawostkiHistoriaTechnologie

Inspiracje: Jan Czochralski - mimo słabych ocen został odkrywcą

Jan Czochralski to jeden z najważniejszych polskich wynalazców i odkrywców. Chemik,…
BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie…