Scan for FunŚwiat wokół nasTechnologie

Wiesz czym jest sztuczna inteligencja? Poznaj jej definicję i przykłady

Sztuczna inteligencja to nie nasza przyszłość, ale teraźniejszość. Oczywiście przewidywania ekspertów zakładają, że w przyszłości dzięki sztucznej inteligencji w naszym życiu zajdą jeszcze większe zmiany.  

 Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest sztuczna inteligencja, rozejrzyj dookoła siebie. Już dziś roboty i oprogramowania w dużej mierze wyręczają ludzi.

Co to jest sztuczna inteligencja?

Definicje sztucznej inteligencji podkreślają przede wszystkim, że jest to zdolność maszyn do wykonywania operacji typowo ludzkich. Chodzi tutaj głównie o rozumowanie, uczenie się, rozwiązywanie problemów, kreatywność i planowanie. Po polsku skrót sztucznej inteligencji to SI. Sztuczna inteligencja po angielsku to z kolei artificial intelligence (skrót AI).

Jak działa sztuczna inteligencja?

Co to sztuczna inteligencja, można się przekonać w praktyce. Sztuczna inteligencja pozwala robotom postrzegać otoczenie, dostrzegać jego zmiany i reagować na nie. Najprościej mówiąc, metody sztucznej inteligencji zakładają, że komputer wyposażony w oprogramowanie zbiera informacje, analizuje je i odpowiednio na nie reaguje, dając rozwiązania ułatwiające osiągnięcie założonego celu. Działa więc analogicznie do ludzkich zachowań.  

Rodzaje sztucznej inteligencji i ich przykłady

Sztuczną inteligencję można podzielić na dwa rodzaje.

  1. Inteligentne urządzenia, takie jak: 
  • różnego rodzaju roboty samodzielnie wykonujące określoną pracę (kosiarki, odkurzacze, roboty medyczne lub przemysłowe itp.); 
  • internet rzeczy – są to między innymi inteligentne urządzenia domowe, komunikujące się z człowiekiem lub – po pobraniu i przetworzeniu informacji z czujników – komunikujące się między sobą. Są to np. lampy włączające się automatycznie, gdy po zmroku opuszczą się rolety w oknach albo kamery lub oświetlenie reagujące na ruch;
  • automatyczne pojazdy – bezobsługowe samochody, pociągi, drony.
  1. Inteligentne oprogramowania. Są to np.:
  • wyszukiwarki internetowe; 
  • oprogramowania do analizy obrazu;
  • cyfrowi asystenci, którzy odpowiadają na najczęściej zadawane pytania np. w czatach na stronach sklepów;
  • algorytmy podpowiadające np. spersonalizowane propozycje zakupowe lub reklamowe. Algorytmy wyciągają wnioski z twojego zachowania w internecie np. na podstawie ciasteczek internetowych, a także porównują je z zachowaniem i wyborami innych osób, które odwiedzały podobne strony i oglądały podobne rzeczy. W efekcie, jeśli interesuje cię określone ubranie, algorytm podpowie ci dodatkowo odpowiednio dopasowane buty i dodatki. 

Wspomniane przykłady sztucznej inteligencji to zaledwie cząstka tego, co dzieje się w otaczającym nas świecie. Sztuczna inteligencja (SI) pomaga w wielu kwestiach, cały czas jednak pojawiają się pytania o zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. Czy roboty przejmą panowanie nad światem i pozbawią ludzi pracy?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Czy deepfake jest legalny? Jak reagować na fałszywki?

Deepfake generator pozwala tworzyć nieprawdziwe obrazy, nagrania, dźwięki. Widzisz siebie lub…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…
BezpieczeństwoCiekawostkiTechnologie

Deepfake czyli tworzenie fałszywych obrazów i dźwięków. Czy to żart czy przestępstwo?

Deepfake to technika tworzenia fałszywych wideo, dźwięku lub obrazów do złudzenia…