Scan for FunŚwiat wokół nasTechnologie

Wiesz czym jest sztuczna inteligencja? Poznaj jej definicję i przykłady

Sztuczna inteligencja to nie nasza przyszłość, ale teraźniejszość. Oczywiście przewidywania ekspertów zakładają, że w przyszłości dzięki sztucznej inteligencji w naszym życiu zajdą jeszcze większe zmiany.  

 Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest sztuczna inteligencja, rozejrzyj dookoła siebie. Już dziś roboty i oprogramowania w dużej mierze wyręczają ludzi.

Co to jest sztuczna inteligencja?

Definicje sztucznej inteligencji podkreślają przede wszystkim, że jest to zdolność maszyn do wykonywania operacji typowo ludzkich. Chodzi tutaj głównie o rozumowanie, uczenie się, rozwiązywanie problemów, kreatywność i planowanie. Po polsku skrót sztucznej inteligencji to SI. Sztuczna inteligencja po angielsku to z kolei artificial intelligence (skrót AI).

Jak działa sztuczna inteligencja?

Co to sztuczna inteligencja, można się przekonać w praktyce. Sztuczna inteligencja pozwala robotom postrzegać otoczenie, dostrzegać jego zmiany i reagować na nie. Najprościej mówiąc, metody sztucznej inteligencji zakładają, że komputer wyposażony w oprogramowanie zbiera informacje, analizuje je i odpowiednio na nie reaguje, dając rozwiązania ułatwiające osiągnięcie założonego celu. Działa więc analogicznie do ludzkich zachowań.  

Rodzaje sztucznej inteligencji i ich przykłady

Sztuczną inteligencję można podzielić na dwa rodzaje.

  1. Inteligentne urządzenia, takie jak: 
  • różnego rodzaju roboty samodzielnie wykonujące określoną pracę (kosiarki, odkurzacze, roboty medyczne lub przemysłowe itp.); 
  • internet rzeczy – są to między innymi inteligentne urządzenia domowe, komunikujące się z człowiekiem lub – po pobraniu i przetworzeniu informacji z czujników – komunikujące się między sobą. Są to np. lampy włączające się automatycznie, gdy po zmroku opuszczą się rolety w oknach albo kamery lub oświetlenie reagujące na ruch;
  • automatyczne pojazdy – bezobsługowe samochody, pociągi, drony.
  1. Inteligentne oprogramowania. Są to np.:
  • wyszukiwarki internetowe; 
  • oprogramowania do analizy obrazu;
  • cyfrowi asystenci, którzy odpowiadają na najczęściej zadawane pytania np. w czatach na stronach sklepów;
  • algorytmy podpowiadające np. spersonalizowane propozycje zakupowe lub reklamowe. Algorytmy wyciągają wnioski z twojego zachowania w internecie np. na podstawie ciasteczek internetowych, a także porównują je z zachowaniem i wyborami innych osób, które odwiedzały podobne strony i oglądały podobne rzeczy. W efekcie, jeśli interesuje cię określone ubranie, algorytm podpowie ci dodatkowo odpowiednio dopasowane buty i dodatki. 

Wspomniane przykłady sztucznej inteligencji to zaledwie cząstka tego, co dzieje się w otaczającym nas świecie. Sztuczna inteligencja (SI) pomaga w wielu kwestiach, cały czas jednak pojawiają się pytania o zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. Czy roboty przejmą panowanie nad światem i pozbawią ludzi pracy?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…