AktualnościHistoria

Tydzień ukraiński. Wojna rosyjsko-ukraińska – dlaczego Putin zaatakował Ukrainę?

Atak na Ukrainę, który rozpoczął się 25 lutego 2022 roku, otworzył nowy rozdział w wojnie rosyjsko-ukraińskiej, która tak naprawdę trwa od 2014 roku. Dlaczego teraz Putin zaatakował Ukrainę i do czego dąży?

Analizując przyczyny wojny rosyjsko-ukraińskiego, trzeba bardzo uważnie oddzielać prawdę od propagandy.  

Co mówi Putin o przyczynach wojny?

Władimir Putin w kilku wystąpieniach tłumaczył decyzję o konflikcie zbrojnym i wkroczeniu wojsk rosyjskich do Ukrainy. Przede wszystkim Rosjanie zażądali od Unii Europejskiej i NATO deklaracji i zapewnień, że nigdy Ukraina nie dołączy do tych organizacji, ponieważ miałoby to oznaczać zagrożenie dla Rosji. Tuż przed atakiem Putin mówił zaś o władzach na Ukrainie jako rządzie neonazistów, co jest pełną manipulacją i odwracaniem znaczenia pojęć, szczególnie jeśli uświadomić sobie, że prezydent Zełenski ma pochodzenie żydowskie. Taka dezinformacja jest jedną ze strategii wojny hybrydowej.  Założenie Putina było jednak takie, by zbudować, szczególnie u swoich rodaków, wrażenie, że atak na Ukrainę jest tak naprawdę obroną Rosji i prorosyjskich separatystów w Donbasie, co nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. 

Imperializm rosyjski

Specjaliści od polityki wschodniej od dawna podkreślali, że Putin ma zapędy imperialne, że nigdy nie pogodził się z upadkiem ZSRR i marzy o odbudowie tego mocarstwa. Najpierw rozprawił się z opozycją we własnym kraju, potem zaatakował Czeczenów i Gruzinów, a w końcu przyszła pora na Ukrainę, która – jak podkreślał Putin – należy do geograficznego i historycznego dziedzictwa Rosji. 

Gaz a wojna rosyjsko-ukraińska

Przy tym konflikcie nie można zapominać o kwestii gazu, który Rosja eksportuje w ogromnych ilościach do Europy. Zakłada się, że jako paliwo przejściowe między epoką węgla a epoką źródeł odnawialnych, gaz będzie istotny przez ok. 20 lat. Putin wiedział więc, że jeśli chce zrealizować swoje marzenia o imperium, musi to zacząć robić teraz, kiedy może jeszcze próbować szantażować Europę zamknięciem dostaw gazu, za 20 lat nie będzie już miał tego argumentu w ręce.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…