AktualnościBezpieczeństwoHistoria

Czy wyrok Trybunału w Hadze o nielegalności agresji na Ukrainę wpłynie na los Putina?

Trybunał w Hadze wydał 16 marca wyrok wskazujący na nielegalność agresji Rosji na Ukrainę. Wyrok ten może otworzyć możliwość ścigania Władimira Putina za zbrodnie wojenne. 

Ukraina już 26 lutego złożyła wniosek do Trybunału Sprawiedliwości w Hadze oskarżając Rosję o bezprawną agresję. Rozstrzygnięcie w tej sprawie naprawdę ma znaczenie. 

Trybunał Sprawiedliwości i wyrok w sprawie agresji na Ukrainę

Już 26 lutego 2022 roku Ukraina złożyła do Trybunału Sprawiedliwości w Hadze oskarżenie przeciw Rosji, wskazując na nielegalność agresji. Trybunał Sprawiedliwości jako organ ONZ był najwyższą instancją, do której Ukraina mogła się zwrócić. Już 16 marca zapadł wyrok wskazujący na nielegalność ataku Rosji na Ukrainę.

Znaczenie wyroku 

Wyrok tego typu można potraktować symbolicznie jako nawołujący do zaprzestania działań wojennych. Ale jego znaczenie nie ogranicza się jedynie do symbolu. Wyrok ten ma duże znaczenie, ponieważ umożliwia przyszłe ściganie osób odpowiedzialnych za agresję za zbrodnie wojenne. Oznacza to, że Putin mógłby zostać aresztowany i osądzony jako zbrodniarz wojenny. Bez takiego wyroku podjęcie podobnych działań wobec Putina byłoby bardzo trudne, natomiast w obecnym stanie prawnym będzie możliwe.

Reakcja Rosji

Rosja oczywiście nie uznaje wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Ustami rzecznika Kremla poinformowała, że według Federacji Rosyjskiej, Ukraina w tym konflikcie także jest agresorem i w stosunku do niej również powinien zostać wydany analogiczny wyrok. Jest to jednak oczywistym nadużyciem ze strony Rosji.

Polecane artykuły
Historia

Inspiracje: Kazimierz Nowak – polski podróżnik, który przejechał rowerem przez Afrykę

Kazimierz Nowak to wyjątkowy podróżnik, reporter, który w dwudziestoleciu międzywojennym przemierzył…
Historia

Inspiracje: Stefan Banach – polski matematyk, który podbił świat nauki

Stefan Banach był genialnym matematykiem. Był przy tym bardzo wytrwałym i…
CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Zofia Stryjeńska - sława dwudziestolecia międzywojennego

Zofia Stryjeńska była jedną z najważniejszych polskich malarek z I połowy…