AktualnościHistoria

Co to jest wojna hybrydowa i na czym polega

Co to jest wojna hybrydowa? Na czym polega? Jak się bronić przed takim atakiem? Te pytania coraz częściej zadajemy sobie nie tylko w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Jest to bowiem nowoczesne oblicze konfliktów XXI wieku.

Wojna hybrydowa w Polsce była przywoływana przede wszystkim w kontekście kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Dzisiaj mówi się o niej głównie w kontekście wojny na Ukrainie. 

Wojna hybrydowa – co to jest?

Definicja wojny hybrydowej podkreśla przede wszystkim wielowymiarowość prowadzonych w ramach danego konfliktu działań. W wojnie tego typu kluczowa jest właśnie hybrydowość, a więc połączenie metod wojny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej:

Co to znaczy wojna hybrydowa? Kiedy mówimy o takim konflikcie?

Wojna hybrydowa na Ukrainie jest najlepszym współczesnym przykładem tego typu działań. Nie trzeba tutaj oficjalnego wypowiedzenia wojny, nie trzeba wjazdu czołgów i regularnych starć. Dużo więcej jest tutaj prowokacji, partyzantki, propagandy na arenie międzynarodowej i próby sił. Nie zmienia to jednak faktu, że celem atakującego w wojnie hybrydowej jest destabilizacja sytuacji w kraju atakowanym. Tyle tylko, że w tym celu używa się już dzisiaj nie tylko karabinów i czołgów, ale także specjalistów IT, hakerów, prowokatorów itp. Konflikt rosyjsko-ukraiński trwa o 2014 roku. W tym czasie doszło do działań zbrojnych, natomiast ogromne znaczenie miały tutaj środki niekonwencjonalne.

Wojna hybrydowa – znaczenie dla XXI wieku

Wojna hybrydowa to nowe oblicze konfliktów w XXI wieku. Obserwując konflikt rosyjsko-ukraiński oraz wiele innych działań politycznych w różnych częściach świata można domniemywać, że to właśnie wojna hybrydowa, z mniejszym udziałem działań typowo wojskowych, natomiast większym nakierowaniem na terroryzm i cyberataki, dezinformację i propagandę, będzie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w kolejnych latach. Paradoksalnie, rozwój nowoczesnych technologii zwiększa zagrożenie, jakie mogą nieść ze sobą działania hybrydowe.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
HistoriaNauki ścisłe

Gwiazdozbiory. Nazwy gwiazd i ich konstelacji na niebie

Niebo  widoczne nad Ziemią jest dość dokładnie poznane i opisane dzięki…
CiekawostkiHistoriaWiedzieć więcej

Czym są gwiazdozbiory na niebie i skąd pochodzą ich nazwy?

Konstelacja gwiazd i gwiazdozbiór to nazwy, które można stosować zamiennie. Opisują…