AktualnościHistoria

Co to jest wojna hybrydowa i na czym polega

Co to jest wojna hybrydowa? Na czym polega? Jak się bronić przed takim atakiem? Te pytania coraz częściej zadajemy sobie nie tylko w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Jest to bowiem nowoczesne oblicze konfliktów XXI wieku.

Wojna hybrydowa w Polsce była przywoływana przede wszystkim w kontekście kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Dzisiaj mówi się o niej głównie w kontekście wojny na Ukrainie. 

Wojna hybrydowa – co to jest?

Definicja wojny hybrydowej podkreśla przede wszystkim wielowymiarowość prowadzonych w ramach danego konfliktu działań. W wojnie tego typu kluczowa jest właśnie hybrydowość, a więc połączenie metod wojny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej:

Co to znaczy wojna hybrydowa? Kiedy mówimy o takim konflikcie?

Wojna hybrydowa na Ukrainie jest najlepszym współczesnym przykładem tego typu działań. Nie trzeba tutaj oficjalnego wypowiedzenia wojny, nie trzeba wjazdu czołgów i regularnych starć. Dużo więcej jest tutaj prowokacji, partyzantki, propagandy na arenie międzynarodowej i próby sił. Nie zmienia to jednak faktu, że celem atakującego w wojnie hybrydowej jest destabilizacja sytuacji w kraju atakowanym. Tyle tylko, że w tym celu używa się już dzisiaj nie tylko karabinów i czołgów, ale także specjalistów IT, hakerów, prowokatorów itp. Konflikt rosyjsko-ukraiński trwa o 2014 roku. W tym czasie doszło do działań zbrojnych, natomiast ogromne znaczenie miały tutaj środki niekonwencjonalne.

Wojna hybrydowa – znaczenie dla XXI wieku

Wojna hybrydowa to nowe oblicze konfliktów w XXI wieku. Obserwując konflikt rosyjsko-ukraiński oraz wiele innych działań politycznych w różnych częściach świata można domniemywać, że to właśnie wojna hybrydowa, z mniejszym udziałem działań typowo wojskowych, natomiast większym nakierowaniem na terroryzm i cyberataki, dezinformację i propagandę, będzie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w kolejnych latach. Paradoksalnie, rozwój nowoczesnych technologii zwiększa zagrożenie, jakie mogą nieść ze sobą działania hybrydowe.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…