BezpieczeństwoTechnologie

Atak ransomware – na czym polega? Jak się obronić?

Ransomware – co to za rodzaj cyberataku? Działa on w dużej mierze podobnie jak phishing, natomiast celem hakera nie jest wyłudzenie poufnych danych, a konkretnych pieniędzy, które musisz zapłacić, aby odzyskać dostęp do swoich danych. 

 Ransomware to cyberatak, który bazuje przede wszystkim na wysyłaniu zainfekowanych wiadomości e-mail, komunikatów w mediach społecznościowych, smsów.  

Ransomware – co to jest?

Złośliwe oprogramowanie ransomware ma na celu zablokować ci dostęp do plików lub w ogóle do całego urządzenia.  W efekcie haker może wysłać ci wiadomość z żądaniem anonimowej płatności online. Dopiero po jej wykonaniu możesz uzyskać dostęp do swojego urządzenia i danych.  

Oprogramowanie ransomware – jak pojawia się na naszych urządzeniach?

Oprogramowanie ransomware na nasze urządzenia dostaje się najczęściej poprzez wiadomości e-mail, reklamy w sieci oraz wiadomości SMS lub te w komunikatorach społecznych. Metoda działania jest z reguły podobna. E-mail, wiadomość, SMS zawiera załącznik, link ze złośliwym oprogramowaniem ransomware. Aby zmotywować Cię do jego otwarcia, hakerzy używają różnych trików. Z wiadomości często dowiadujesz się, że:

  • ktoś właśnie próbuje się włamać na twoje konto, 
  • na twoim komputerze został znalezione niebezpieczne oprogramowanie,
  • czeka na ciebie przesyłka, którą trzeba opłacić pod tym linkiem itp.  

Ransomware – jak usunąć? Jak się bronić?

Zachowanie czujności, nieuleganie emocjom, tylko chłodna refleksja (czy to na pewno e-mail z banku, czy zamówiłem paczkę z cłem) – to najskuteczniejsza ochrona przed ransomware. Niestety wiele osób jej nie zachowuje w efekcie czego padają ofiarami ataków ransomware. Niestety usunąć takiego oprogramowania nie sposób. Czasami umie się z tym zmierzyć naprawdę dobry specjalista, ale jemu także musisz zapłacić… Lepiej więc być ostrożnym.

Fot. Adobe Stock