AktualnościTechnologie

Facebook i Messenger kopalnią naszych danych wrażliwych. Kontroluj na co się zgadzasz!

Niedawno przeprowadzona aktualizacja systemów w iPhoneach wprowadziła duże zmiany w ochronie naszej prywatności. Od tego momentu każdy właściciel dowolnego urządzenia z systemem iOS może dokładnie sprawdzić, jakie dane zbierają o nim poszczególne aplikacje.

Każdy z nas oczywiście zdaje sobie sprawę, że poruszając się po Internecie, ściągając aplikacje, udostępniamy pewne informacje o sobie. Część z nich w pełni świadomie, część jest zbierana bez naszej zgody. Jednak ogrom danych, które gromadzi Messenger i Facebook jest szokujący. 

Nowe zasady na App Store 

W czerwcu 2020 roku firma Apple wprowadziła na stronach App Store nową sekcję zawierającą informacje o tym jakie dane o użytkownikach gromadzą poszczególne aplikacje i po co. W tej sekcji można sprawdzić, które zgromadzone dane osobowe związane są z użytkownikiem, a które wykorzystywane są do jego śledzenia. Czym się różnią?

 • Dane związane z użytkownikiem zbierane są w powiązaniu z kontem użytkownika i jego danymi kontaktowymi, takimi jak np. numer telefonu, miejsce zamieszkania itp.
 • W przypadku danych wykorzystywanych do śledzenia użytkownika, kluczowym słowem jest „śledzenie”.  Taka aplikacja zbierane dane o zainteresowaniach czy preferencjach użytkownika. Dzięki temu aplikacja wyświetla spersonalizowane reklamy, czyli trafiające bezpośrednio w gusta i preferencje danej osoby. 

Messenger Facebooka wie o nas najwięcej

Dane o użytkownikach gromadzą praktycznie wszystkie aplikacje, ale w różnej skali. Dobrym przykładem są komunikatory. Okazało się, że wszystkie komunikatory bije na głowę Messenger należący do Facebooka, który o użytkownikach gromadzi kolosalne wręcz ilości danych. Okazuje się, że Messenger zbiera około 70 różnego rodzaju danych! Dla porównania drugi w tym zestawienie WhatsApp zbiera około 15 rodzajów tych danych. A co konkretnie wie o nas Messenger? Poniżej kilka przykładów gromadzonych przez niego danych:

 • informacje o płatnościach dokonywanych w sieci;
 • informacje o stanie zdrowia;
 • miejsca, w których byliśmy;
 • dostęp do wszystkich zdjęć i filmów znajdujących się w telefonie czy na komputerze;
 • dostęp również do wszystkich danych kontaktowych (np. adres, imię, nazwisko i numer telefonu);
 • historie wyszukiwania I przeglądania.

Ogrom informacji zbieranych przez Facebooka 

Sam Facebook to również kopalnia wiedzy o nas. Część informacji przekazujemy oczywiście w pełni świadomie, choćby przy rejestracji. Będzie to miasto rodzinne, data przystąpienia do Facebooka, data urodzin, a także wykaz naszych zainteresowań. Na Facebooku są też oczywiście grupy do których należymy, ale też te do których kiedyś należeliśmy. 

To jednak nie wszystko, ponieważ Facebook gromadzi mnóstwo danych o nas bez naszej zgody. I tak np. będą to:

 • numery telefonów z naszej komórki, których nie udostępnialiśmy FB,
 • adresy mailowe znajomych, których również nie udostępnialiśmy,
 • dokładny rejestr rozmów wraz z czasem ich trwania,
 • w urządzeniach z Androidem Facebook przez pewien czas gromadził historię smsów wysłanych i odbieranych,
 • wykaz wszystkich aktywności, zmian statusów, historia wstawianych postów,
 • adresy IP miejsc, w których kiedykolwiek korzystaliśmy z Facebooka.

Zastanawiające i niepokojące jest to, po co Facebookowi tak dokładna wiedza o nas, naszych zachowaniach i zainteresowaniach. Dlaczego gromadzi dane tak wrażliwe i czy te dane są bezpieczne. Istnieje duża obawa, że nie są. Pojawiały się już informacje o wycieku danych z Facebooka. Dlatego za każdym razem, gdy aplikacja pyta cię o dostęp do danych, zastanów się, czy warto je udostępniać (najczęściej nie warto!) . Uważaj też co wrzucasz do sieci.

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
AktualnościHistoriaKultura i sztuka

Kiedy są andrzejki i jaka jest historia święta?

Każdy z nas na pewno wie, co to są i kiedy…