BezpieczeństwoScan for FunŚwiat wokół nasTechnologie

Czym są dane osobowe i dlaczego podlegają ochronie?

Dane osobowe są bardzo pożądanym towarem. Dlaczego towarem? Otóż obecnie mamy do czynienia ze zjawiskiem handlu danymi osobowymi. Szczególnie pożądają ich przedstawiciele różnego rodzaju firm, które chcą bezpośrednio dotrzeć do potencjalnych klientów. Zgadzając się na przetwarzanie danych osobowych (na przykład zakładając karty lojalnościowe w sklepach) zawsze sprawdzajmy, w jakim celu będą przetwarzane i kto będzie miał do nich dostęp.

Sprawa danych osobowych stała się tematem bardzo popularnym, zwłaszcza po wprowadzeniu Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych przyjętego przez Parlament Europejski, zwanego w skrócie RODO.

Czym są dane osobowe?

Dane osobowe to wszelkie informacje, które pozwolą zidentyfikować konkretną osobę. Co ważne i dość problematyczne zarazem, ustawa RODO nie wskazuje precyzyjnie, co jest daną osobową. Uznanie, czy informacja jest daną osobową, czy nie zależy często od kontekstu sytuacyjnego. Wydaje się, że podstawowymi danymi osobowymi są imię i nazwisko, ale niekoniecznie. Jeśli ktoś funkcjonuje w małej zbiorowości i ma bardzo charakterystyczne nazwisko, to jego identyfikacja nie stanowi problemu. Z drugiej strony, jeśli dana osoba nazywa się np. Jan Kowalski i wiemy tylko, że mieszka w Polsce, to taka informacja nie będzie daną osobową. Dane wrażliwe, czyli inne informacje, które mogą stanowić dane osobowe, to PESEL, miejsce zamieszkania, adres e-mail, data urodzenia, płeć czy informacje o stanie zdrowia.

Dlaczego dane osobowe podlegają ochronie?

Dane osobowe warto chronić. Jeśli nie chcemy odbierać wielu połączeń telefonicznych od różnych firm z niechcianymi ofertami czy borykać się z problemem spamu w mailu, to musimy się przed tym zabezpieczyć. Co gorsza, niektóre firmy handlują między sobą danymi osobowymi, więc nieopatrzne przekazanie ich jednemu podmiotowi może skończyć się prawdziwą lawiną niechcianych kontaktów. Taka sytuacja to oczywiście tylko pewna niedogodność. Utrata tych ważnych informacji może grozić dużo poważniejszymi konsekwencjami, z których najczęstsze to wyłudzenie kredytu na podstawie skradzionych danych osobowych. Sprawdź jak chronić dane osobowe i gdzie zgłaszać ich kradzież.

Zobacz także:  Bezpieczeństwo w sieci. Top 10 zagrożeń – jak ich unikać?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…