BezpieczeństwoŚwiat wokół nas

Jak dbać o prywatność w sieci? Praktyczne wskazówki

W internecie nigdy nie jesteśmy anonimowi, dlatego warto zachować ostrożność, żeby nasze dane nie trafiły w niepowołane ręce. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby chronić swoją prywatność.

Nasze codzienne życie już dawno w dużej części przeniosło się do sieci. Przez internet robimy zakupy, rozmawiamy ze znajomymi, czytamy wiadomości, oglądamy ulubione seriale i opłacamy rachunki. Czy wiesz, jak korzystać ze wszystkich współczesnych udogodnień, nie rezygnując jednocześnie z prywatności?

Dlaczego powinniśmy dbać prywatność w internecie?

Internet, a zwłaszcza media społecznościowe, przechowują masę informacji na twój temat. Każda strona internetowa śledzi twoją aktywność i historię wcześniejszych wizyt, a później wykorzystuje je do pokazywania ci reklam, które odpowiadają twoim zainteresowaniom. Niezabezpieczone dane, takie jak loginy do kont bankowych, korespondencja, hasła mogą trafić do cyberprzestępców, którzy wykorzystają je bez twojej wiedzy.

Jak chronić swoje dane w sieci?

  • Używaj skomplikowanych haseł, które zawierają duże i małe litery, a także cyfry i znaki specjalne. Nie używaj jednego hasła do kilku kont.
  • Ostrożnie uzupełniaj formularze internetowe i nie podawaj danych, które nie są wymagane, np. do zakupu online.
  • Używaj wyszukiwarek, które pomogą ci zachować prywatność w internecie. Jedną z nich jest DuckDuckGo, która nie śledzi zachowań użytkowników w sieci.
  • Nie przechowuj cennych, wrażliwych danych w chmurze, ponieważ mogą zostać skradzione.
  • Zablokuj możliwość śledzenia twojej lokalizacji przez aplikacje w telefonie. Wyłączaj GPS i sieć komórkową, jeśli z nich nie korzystasz.
  • Nie dodawaj kompromitujących i intymnych zdjęć w mediach społecznościowych. Większość rzeczy zostaje w internecie już na zawsze, nawet jeśli zechcesz je usunąć.
  • Uważaj na podejrzane linki i załączniki oraz nie otwieraj maili od osób, których nie znasz. Mogą zawierać one wirusy, oprogramowanie szpiegujące lub wykradające dane.
  • Nie zostawiaj danych na stronach, które nie mają szyfrowanego połączenia. Jeśli sklep online nie ma w adresie https://, prawdopodobnie nie będzie odpowiednio chronił twoich danych – zrób zakupy gdzie indziej.
  • Regularnie czyść historię przeglądania i usuwaj pliki cookie.
  • Zainstaluj na komputerze antywirusa oraz rozszerzenie, które będzie blokowało wyskakujące reklamy.
  • Ogranicz korzystanie z Wi-Fi w miejscach publicznych. Nie loguj się do swojego maila czy konta bankowego z komputera i telefonu innych osób.

Co zrobić z nieaktualnymi danymi?

Jeśli zmieniasz dane, pamiętaj, żeby je zaktualizować (pomoże ci to np. w odzyskiwaniu zapomnianego hasła) lub usunąć je z tych miejsc, w których nie będą już potrzebne. Tak samo postępuj, kiedy pozbywasz się starego sprzętu. Na nośnikach danych, takich jak pendrive’y, karty pamięci czy dyski twarde, może zostać wiele informacji na twój temat, których lepiej nie przekazywać obcym. Do usuwania danych używaj specjalnego oprogramowania, żeby mieć pewność, że ktoś nie będzie mógł ich później odzyskać. Przy sprzedaży sprzętu warto przywrócić też na nim ustawienia fabryczne.

Zobacz także:

Fot. Joseph Mucira / Pixabay

 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia