CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone jest w marcu, tuż po Międzynarodowym Dniu Kobiet, a drugie 30 września i wtedy świętują młodsi panowie.

Dla dorosłych mężczyzn okazją do świętowania jest Dzień Mężczyzn. Co ciekawe Międzynarodowy Dzień Mężczyzny obchodzi się oficjalnie 19 listopada, ale w Polsce panowie swoje święto obchodzą 10 marca. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje.

Kiedy jest Dzień Mężczyzn?

Historia Światowego Dnia Mężczyzny jest stosunkowo krótka. Ustanowiony został w 1999 roku w dość egzotycznym dla nas państwie Trynidad i Tobago. Jako Dzień Mężczyzn wybrano 19 listopada, a obecnie obchodzi się go w około 80 państwach na świecie (m.in. w USA, Chinach i Wielkiej Brytanii). Powstało z udziałem Organizacji Narodów Zjednoczonych, a jego celem jest promowanie równości płci. Międzynarodowy Dzień Mężczyzny ma uhonorować tych panów, którzy zajmują  się rodziną i wychowaniem dzieci, dbając swoich bliskich. Święto ma też przedstawiać wartości, jakie mężczyźni wnoszą dla świata, ale też zwracać uwagę na problemy, które dotyczą mężczyzn we współczesnym świecie, jak np. rosnąca liczba samobójstw. W wielu krajach na świecie cały listopad uznawany jest za Międzynarodowy Miesiąc Mężczyzn, a akcję wspiera UNESCO.

Kiedy jest Dzień Mężczyzny w innych krajach? 

W niektórych krajach Dzień Mężczyzny obchodzi się jeszcze innego dnia. Na Białorusi i w Rosji jest to 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 9 września. A jak to święto nazywane jest w różnych językach:

  • język angielski: International Men’s Day
  • język francuski: Journée internationale des hommes
  • język niemiecki: Internationaler Männertag
  • język hiszpański: Día Internacional del Hombre
  • język włoski: Giornata Internazionale dell’Uomo

Co ciekawe w czasach PRL-u Dzień Mężczyzny świętowano w Polsce 4 kwietnia. Święto obchodzono w niektórych zakładach pracy, a także w szkołach poprzez wręczanie panom drobnych upominków. 

Dzień Mężczyzn – historia święta w Polsce

Dlaczego Dzień Mężczyzny w Polsce obchodzimy 10 marca? W naszym kraju święto to ma dłuższą tradycję niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzny, choć nie jest tak hucznie obchodzone, jak wypadający dwa dni wcześniej Dzień Kobiet. 10 marca nie został wybrany tylko z tego powodu. Jest to dzień, w którym w kościele katolickim wspomina się 40 Świętych Męczenników z Sebasty. W 320 roku rządzący wschodnią częścią Cesarstwa Rzymskiego Licyniusz zażądał, aby jego legioniści złożyli hołd pogańskim bóstwom 40 żołnierzy, którzy pochodzili z Kapadocji i byli chrześcijanami, odmówiło. Na nic zdały się groźby, pozostali nieugięci, więc Licyniusz skazał ich na okrutną śmierć. Kazał wypędzić wszystkich 40 legionistów na mróz bez ubrania, gdzie wszyscy pomarli. Działo się to 9 marca, a dzień później od wieków chrześcijanie wspominają ich męczeńską śmierć.

Źródła:

  • Wroclaw.pl: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/dzien-mezczyzn-kiedy-wypada-historia-swieta-co-kupic-na-prezent 
  • kobieta.onet.pl: https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/dzien-mezczyzny-i-dzien-chlopaka-kiedy-przypadaja-czym-sie-roznia/rspd1q0

 

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…
Język polski i literaturaMitologiaRelacje społeczne

Amor, Kupidyn, strzała amora – symbole miłości i pożądania, i ich historia

Kupidyn i Amor to symbole miłości. Tych dwóch imion można używać…