CiekawostkiKultura i sztuka

Jak obchodzi się tłusty czwartek w innych krajach?

Tłusty czwartek to nie tylko polska tradycja, świętuje się go również w wielu innych krajach na różne sposoby.

Wszystkie kraje, w których obchodzi się karnawał łączy jedna wspólna cecha – tłusty czwartek (lub inny – wybrany dzień ostatniego tygodnia karnawału) to okazja do dobrej zabawy. Ważną ciekawostką o tłustym czwartku jest to, że w niektórych krajach obchodzi się go w inny dzień. I tak w Wielkiej Brytanii czy Francji jest to tłusty wtorek, w Norwegii niedziela, a w Rosji jest to cały tydzień. Poznaj więcej ciekawostek o tłustym czwartku w innych krajach.

Zobacz także: Tradycja tłustego czwartku w Polsce

Tłusty czwartek w Niemczech i we Włoszech

W Niemczech tłusty czwartek nazywa się Schmotziger Donnerstag, a szczególnie ciekawie obchodzony jest w Nadrenii. Nazywany jest tam babskim karnawałem. Mężczyźni w tym dniu muszą być szczególnie uważni i absolutnie nie wychodzić z domu w krawacie. W przeciwnym razie muszą liczyć się z tym, że zostanie on obcięty przez którąś z kobiet. 

Tłusty czwartek we Włoszech, czyli „giovedi grasso” to przede wszystkim zabawa, a najbardziej znanym na świecie jest niewątpliwe karnawał w Wenecji. Rozpoczyna się w sobotę przed tłustym czwartkiem, a kończy w tłusty wtorek „Martedi Grasso”, który jest odpowiednikiem polskich ostatków. Najważniejszym miejscem w Wenecji jest plac św. Marka, gdzie przez cały czas trwania karnawału spotkać można ludzi ubranych w dawne stroje, koniecznie z piękną maską na twarzy.

Ciekawostki o tłustym czwartku we Francji i Wielkiej Brytanii 

We Francji nie obchodzi się tłustego czwartku, ale za to tłusty wtorek „mardi gras”, który jest ostatnim dniem przed rozpoczęciem postu. Francuzi zajadą się wtedy pączkami i ciastkami będącym odmianą faworków „des merveilles”, ale ogromnym wzięciem cieszą się też gofry i przede wszystkim „crepes suzette”, czyli naleśniki z bitą śmietaną, sosem pomarańczowym i konfiturami. W tym dniu odbywają się także kolorowe defilady i pochody.

Dzień łakoci w Wielkiej Brytanii to również wtorek i w wolnym tłumaczeniu nazywa się naleśnikowym wtorkiem. Tego dnia królują naleśniki zarówno te słodkie z czekoladą, dżemem czy bitą śmietaną, ale również wytrawne z warzywami, jak i mięsem. Jednym z ważniejszych wydarzeń tego dnia jest pancake race, czyli wyścig połączony z podrzucaniem naleśnika na patelni, a jego tradycja sięga aż XV wieku. Podobne zawody organizuje się w Nowej Zelandii, USA, Kanadzie czy Australii.

Tłusty czwartek – ciekawostki z innych krajów

W Norwegii wyjątkowym dniem jest niedziela przed rozpoczęciem postu, która nosi nazwę Fastelavnssondag. Wtedy to najważniejszymi potrawami są pączki i słodkie bułeczki.

W innych krajach Skandynawii w tym dniu rządzą drożdżówki z cynamonem, a także słodkie bułeczki z bitą śmietaną i masą z migdałów.

W Rosji hucznie obchodzi się cały tydzień kończący karnawał. Nosi on nazwę maslenica i w tym czasie Rosjanie jedzą bliny, czyli naleśnik drożdżowe, podawane na słodko lub słono (wytrawne).

Źródła:

  • Nasze szlaki https://www.naszeszlaki.pl/archives/46555
  • Paczka wiedzy https://paczka-wiedzy.pl/tlusty-czwartek-ciekawostki/

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Tradycja tłustego czwartku w Polsce

Tłusty czwartek i jego wyjątkowe obchody, w Polsce mają ogromnie długą…
CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Skąd się wziął tłusty czwartek i kiedy go obchodzimy? Geneza i historia święta

Tłusty czwartek to jedno z najprzyjemniejszych świąt obchodzonych w wielu zakątkach…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…