CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Skąd się wziął tłusty czwartek i kiedy go obchodzimy? Geneza i historia święta

Tłusty czwartek to jedno z najprzyjemniejszych świąt obchodzonych w wielu zakątkach świata. Tego dnia nie tylko można, ale wręcz trzeba zjeść pączka. 

W ostatni czwartek przed Wielkim Postem nikt nie liczy kalorii i z przyjemnością opycha się pączkami i faworkami. Tradycja tłustego czwartku jest bardzo długa, choć przed wiekami pączki nie były nadziewane słodkimi powidłami, a słoniną lub boczkiem. A czy wiesz, że genezy tłustego czwartku możemy szukać w czasach pogańskich?

Historia tłustego czwartku 

Tłusty czwartek ma bardzo długą historię i wywodzi się z tradycji plemion pogańskich dzisiejszej Europy. W tamtych czasach życie ludzi było dużo bardziej uzależnione od pór roku i pogody niż obecnie. Kiedy zbliżała się zima, trzeba było zebrać zapasy, aby móc przetrwać ten trudny okres i z utęsknieniem wypatrywano wiosny. Kiedy pojawiały się jej pierwsze oznaki, ludzie mogli cieszyć się z tego, że przetrwali trudną i niebezpieczną zimę, a to była znakomita okazja do świętowania. Ucztowanie związane było przede wszystkim z jedzeniem tłustych mięs zagryzanych ciastem chlebowym wypełnionym słoniną, czyli protoplastą dzisiejszych słodkich pączków. Tradycję obchodzenia tłustego czwartku przejęło chrześcijaństwo, choć jego idea jest nieco inna niż w tradycji pogańskiej. Tam świętowano zakończenie trudnego okresu, natomiast w tradycji chrześcijańskiej jest to ostania szansa na dużą przyjemność kulinarną przed pełnym wyrzeczeń okresem Wielkiego Postu.

Tłusty czwartek – pochodzenie święta w Polsce

Pierwsze zapisy dotyczące tłustego czwartku obchodzonego w Polsce znaleźć można w księgach pochodzących z XVI wieku. Wtedy to jadano pączki nadziewane boczkiem i słoniną.

Historia słodkich pączków, jakie znamy dziś, sięga XVII wieku. Wtedy to w cukierniach pojawiły się puszyste i delikatne pączki. Wcześniej były wypiekane z ciasta chlebowego – dużo twardszego i cięższego i jak pisze ksiądz Jędrzej Kitowicz „staroświecki pączek mógł podsinić oko”. 

Zgodnie ze staropolską tradycją tłusty czwartek to też dzień jedzenia faworków. Te kruche ciasteczka przywędrowały do Polski z Litwy i Niemiec, a ich nazwa pochodzi od francuskiego słowa „faveur” oznaczającego wstążkę albo tasiemkę.

Kiedy jest tłusty czwartek? 

Ustalenie dnia, kiedy wypada tłusty czwartek, zależy od dnia, w którym w danym roku przypada Wielkanoc. Tłusty czwartek jest więc świętem ruchomym i jest to ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, czyli dokładnie 52 dni przed Wielkanocą. W 2023 roku tłusty czwartek wypada 16 lutego, rok wcześniej był to dzień 24 lutego, a w 2024 roku ten przyjemny dzień obchodzić będziemy 8 lutego. Najczęściej tłusty czwartek jest w lutym, ale może się zdarzyć, że będzie pod koniec stycznia (najwcześniej 29) lub na początku marca (najpóźniej 4).

Źródła:

  • Nasze szlaki https://www.naszeszlaki.pl/archives/46555 
  • Podróże Onet https://podroze.onet.pl/ciekawe/tlusty-czwartek-2022-skad-wzielo-sie-to-swieto-historia-ciekawostki/qgt1fv6

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiKultura i sztuka

Jak obchodzi się tłusty czwartek w innych krajach?

Tłusty czwartek to nie tylko polska tradycja, świętuje się go również…
CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Tradycja tłustego czwartku w Polsce

Tłusty czwartek i jego wyjątkowe obchody, w Polsce mają ogromnie długą…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…