CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Skąd się wzięło Halloween – geneza i historia święta

Historia Halloween w Polsce sięga nieco ponad 30 lat, ale na świecie tradycję ma o wiele dłuższą. Najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Australii. 

Głównym symbolem Halloween jest wydrążona dynia z wycięciem w kształcie wyszczerzonych zębów, w której środku umieszczana jest świeczka. Inne symbole to duchy, czarownice, czarne koty, pająki itp. A skąd się wzięła nazwa Halloween. Jest to skrót od słów „All Hallow’s Evening”, co oznacza noc przed Dniem Wszystkich Świętych. Wtedy to trzeba było wystrzegać się grasujących po ziemi duchów.

Skąd się wzięła tradycja Halloween?

Historia Halloween sięga bardzo zamierzchłej przeszłości. Wywodzi się bowiem z celtyckiego święta Samhain, które oznacza koniec lata i przypada 31 października. Według badań w irlandzkim hrabstwie Meath święto to obchodzono już 2 tysiące lat temu. Wierzono, że tego dnia opada zasłona oddzielająca świat żywych i zmarłych, a ziemię opuszczają dusze wszystkich zmarłych w danym roku. Niestety tego dnia zły duch zmarłego mógł wrócić na ziemię i  zagrażać żyjącym. Aby uniknąć niebezpieczeństwa, Celtowie po zapadnięciu zmroku zakładali maski, żeby upodobnić się do duchów, tak aby prawdziwy duch wziął ich za inną zbłąkaną dusze. I taka jest geneza zakładania w Halloween różnych strasznych masek. 

Skąd się wzięło Halloween w Ameryce?

Kiedy na świecie przewagę zdobywało chrześcijaństwo, Halloween zostało właściwie zapomniane. Około XVII wieku potomkowie Celtów żyjących w Wielkiej Brytanii zaczęli wracać do zapomnianych obrzędów. Kiedy na początku XIX wieku na Wsypach szalał kryzys, setki tysięcy mieszkańców wyruszyły do Ameryki. I właśnie dzięki nim rozpoczęła się historia Halloween w USA i to właśnie z tym krajem obecnie najbardziej kojarzy się geneza Halloween

„Cukierek albo psikus” to na pewno najczęściej wypowiadane słowa w trakcie Halloween. Historia powstania tej halloweenowej tradycji pochodzi z pradawnego zwyczaju. Podczas Dnia Zadusznego biedni ludzie odwiedzali bogatych sąsiadów, a w zamian za kawałek ciasta obiecywali modlić się za zmarłych w tej rodzinie. W późniejszych czasach zwyczaj został przejęty przez dzieci, które w zamian za słodycze nie zrobią żadnego psikusa.

Historia Halloween w Polsce 

Na terenach dzisiejszej Polski, jeszcze przed czasami chrześcijaństwa w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzono święto dziadów. Tej nocy na grobach rozpalano ogniska, tak aby dobre dusze mogły się ogrzać, a złe nie zbliżały się do ognia. Uroczystość ta miała zapewnić przychylność zmarłych. Z biegiem lat święto to zanikało wypierane przez dzień Wszystkich Świętych. Od początku lat 90. XX wieku w naszym kraju Halloween bardzo szybko zyskuje na popularności, a grupy dzieci przebranych za duchy, mumie czy wampiry 31 października po zmierzchu już nikogo nie dziwią.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…