Relacje społeczne

Walentynki – plusy i minusy święta zakochanych

Walentynki w Polsce mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Dla niektórych to wyjątkowy dzień, kiedy można szczególnie okazać uczucia ukochanej osobie. Dla innych to sympatyczna, niegroźna moda. Jest też grupa osób, najczęściej samotnych, które w tym dniu czują się szczególnie źle i nieswojo.

Walentynki radosne święto zakochanych

Walentynki to bardzo miłe święto. To świetny moment do okazywania sobie uczuć, robienia miłych niespodzianek i prezentów ukochanej osobie. Oczywiście miłość powinno okazywać się na co dzień, ale tego dnia każda osoba, która otrzyma choćby mały upominek, czuje się wyjątkowa, wyróżniona i szczęśliwa.

To też znakomity dzień, kiedy można po raz pierwszy wyznać uczucia drugiej osobie. Romantyczna atmosfera wokół może pomóc zebrać się na odwagę i powiedzieć o swoich uczuciach ukochanej osobie.

Czy wszyscy lubią walentynki?

Walentynki nie dla wszystkich są jednak miłym świętem. Szczególnie osoby samotne w tym dniu mogą czuć się źle. Otaczają ich zakochane pary, w telewizji i w Internecie jest mnóstwo komunikatów, że koniecznie trzeba z kimś być. Dlatego w walentynki osoby samotne mogą czuć się szczególnie przygnębione, zwłaszcza jeśli są świeżo po rozstaniu.

Święto to może być także uciążliwe, również dla osób będących w związku. Nie wszyscy bowiem chcą koniecznie tego dnia pójść do kina czy restauracji, zwłaszcza że 14 lutego jest tam niezwykle tłoczno. Odczuwają jednak presję otoczenia i przymus obchodzenia święta zakochanych.

I jeszcze jedna wada walentynek – święto to stało się bardzo komercyjne i czasami kiczowate. Dla handlowców jest to świetny moment na zwiększenie obrotów, które zmniejszyły się po Bożym Narodzeniu, a do Wielkanocy jeszcze daleko. Wszędzie jest mnóstwo serduszek, wokół różowo i bardzo słodko, dla wielu osób za bardzo.

Święto nie tylko dla zakochanych, niech trwa znacznie dłużej

Pamiętajmy, że o uczucia warto dbać każdego dnia, nie tylko od święta. Nie zaniedbujmy tego, a z pewnością szczęście okaże się znacznie trwalsze niż tylko w święto zakochanych. Dzień świętego Walentego to również świetna okazja, aby okazać wdzięczność i sympatię nie tylko jednej wybranej osobie, ale każdemu, komu coś zawdzięczamy. Rozejrzyjmy się wokoło, może obok nas jest ktoś smutny lub samotny – obdarujmy go uśmiechem i miłym słowem, a świat stanie się piękniejszy!

Fot. Marzena P / Pixabay

 

Polecane artykuły
Relacje społeczne

Stawianie granic – ćwiczenia, zasady, konsekwencja

Stawianie granic ćwiczenia mogą znacznie ułatwić. Asertywności, jak każdego innego zachowania,…
Relacje społeczne

Czy dzieci i młodzież mogą stawiać granice dorosłym?

Jak stawiać granice dorosłym – rodzicom, czasami nauczycielom, rodzinie? Przede wszystkim…
Relacje społeczne

Stawianie granic w relacjach – dlaczego tak bardzo go potrzebujemy?

Stawianie granic rodzicom, innym dorosłym, rówieśnikom jest ważne i potrzebne. Tutaj…