Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Miłość to cudowne uczucie. Dowiedz się jak o nią dbać…

…by rozkwitała latami

Każda miłość zmienia się w czasie. Zakochanie to jej jedynie iskrzący początek. Żeby przerodziło się w piękne i trwałe uczucie, trzeba dbać o siebie na wzajem.

Mówi się, że miłość jest jak ogród. Rozkwita, gdy się ją pielęgnuje i dba o nią co dzień. Taki związek przeistacza się odkrywając kolejne fazy i ich piękno. Zaniedbany może się wypalić i zgasnąć.

 

Od zakochania do związku kompletnego

 

Związek zaczyna się od zakochania – stanu, w którym czujemy „motyle w brzuchu”. Partnerzy są spragnieni swojej bliskości, choć już sama myśl o drugiej osobie napełnia bezgranicznym szczęściem. Zakochani nie widzą poza sobą świata, a na siebie nawzajem patrzą „przez różowe okulary”, dostrzegając wyłącznie zalety. Jednak ten stan trudno jeszcze nazwaćprawdziwą miłością. W kolejnym etapie związku następuje coraz większa otwartość i bliskość pomiędzy dwojgiem ludzi. Odkrywają oni przed sobą swoje przekonania, sekrety, słabości. Łączy ich intymność. Jeśli w tej fazie miłości potrafią się z sobą szczerze komunikować, okazać sobie pełną akceptację, zbudować zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, gotowi są na związek kompletny, w którym pojawia się także zaangażowanie – podjęcie wspólnych planów, zobowiązań czy założenie rodziny.

 

Związek przyjacielski a związek pusty

 

Kiedy kochające się osoby nieustannie pracują nad swoją relacją, dbają o potrzeby partnera, jednocześnie nie zaniedbując swoich własnych, mogą w szczęściu przeżyć razem całe życie. Z czasem przygasa namiętność, a większego znaczenia nabierają intymność i zaangażowanie. Oparty na nich związek nazywany jest przyjacielskim. Jeśli jednak dwoje ludzi nie pielęgnuje swojej relacji, nie stara się wspólnie przeżywać dobrych chwil, ani rozwiązywać na bieżąco konfliktów, intymność między nimi także zaczyna zanikać. Niektóre pary latami łączy jedynie zaangażowanie – współzależność, przywiązanie, wyznawane wartości albo po prostu lęk przed rozstaniem. Mówi się wtedy o związku pustym. To smutna, trudna, a czasem wręcz wyniszczająca dla obojga partnerów faza miłości. Często najlepszym rozwiązaniem jest wówczas zakończenie związku. Niekiedy jednak nie jest za późno, by odbudować utraconą miłość.
 

Zobacz także:  Rodzaje emocji i uczuć. Jak je odróżnić?

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…