Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Objawy zakochania

Czy to choroba?

Już Platon mawiał, że „miłość jest poważną chorobą psychiczną”. Może i coś w tym jest! Nasz umysł, a także ciało w stanie zakochania funkcjonuje inaczej niż zwykle, dlatego obserwując siebie i swoje odruchy możemy upewnić się, czy to rzeczywiście „coś więcej”. 

Motyle w brzuchu, błądzenie myślami, skoki adrenaliny – to tylko niektóre z objawów, po których możesz rozpoznać, że się zakochałeś.

Czym właściwie jest zakochanie?

Zakochanie to stan emocjonalnego związania z drugą, konkretną osobą, z którą chcemy cały czas przebywać. Potrzebujemy jej blisko siebie, aby poczuć się szczęśliwym. Jeśli  jest niedostępna – cierpimy. Zakochanie to jednak nie to samo co miłość, choć może się w nią przerodzić.

Objawy zakochania

Podstawowe objawy zakochania to przede wszystkim nieustannie powracające myśli o obiekcie uczuć. Co jeszcze może o nim świadczyć?

  • W stanie zakochania wierzymy, że dana osoba jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju i nikt nie może się z nią równać.
  • Zauważamy głownie jej zalety, a wady tej osoby dla nas nie istnieją. 
  • W ciągu dnia wspominamy wspólnie spędzone chwile, śnimy na jawie, przywiązujemy wagę do drobnych przedmiotów kojarzących się z tą osobą.
  • Czekamy na kontakt z nią lub nim, odliczamy godziny do spotkania.
  • Często mamy silne poczucie empatii – ból ukochanej osoby czujemy jak własny i jesteśmy gotowi do wielkich poświęceń, by zminimalizować złe emocje trapiące partnera.
  • W czasie zakochania możemy czuć emocjonalną niestabilność, „pływać” między euforią, radością a sennością czy lękiem, którym może towarzyszyć utrata apetytu.
  • Często dążymy do emocjonalnej i fizycznej zależności. Mimo że znajomość jest tak naprawdę w początkowej fazie, wielu zakochanych w danej chwili nie wyobraża sobie życia z kimkolwiek innym. Myślą nawet o wspólnej przyszłości oraz szukają sposobów, by być bliżej siebie.
  • Zakochanie wiąże się też często z zazdrością i zaborczością, ponieważ ukochaną osobę pragniemy mieć na wyłączność. Często boimy się odrzucenia, możemy odczuwać nawet lęki wynikające z obawy przed odejściem ukochanej osoby.

Te wszystkie stany utrudniają też logiczne myślenie. Mogą pojawić się problemy ze skupieniem się na czymś innym niż obiekt zakochania. Nierzadko z nadmiaru emocji następują problemy ze snem a nawet bezsenność.
 

Czy wiesz skad się biorą motyle w brzuchu? 

Stan określany mianem „motyli w brzuchu”, czyli szczególne uczucie lekkości i łaskotania, to jeden z bardziej charakterystycznych objawów zakochania. Uczucie to wynika z podwyższonego poziomu adrenaliny, wydzielającej się intensywniej u osób zakochanych. Powoduje to obniżenie ciśnienia krwi, a to z kolei przyczynia się do czasowego zablokowania żołądka. W efekcie, jeśli jesteś zakochany lub zakochana, najczęściej masz także znacznie mniejszy apetyt, szczególnie na początku zauroczenia.

Zobacz także:  Miłość to cudowne uczucie. Dowiedz się jak o nią dbać, by kwitła latami
 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia