Język polski i literaturaRelacje społeczne

Róża i Mały Książę – przyjaźń czy miłość?

Róża, Mały Książę i ich miłość to jeden z ciekawszych wątków z książki Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Ta dwójka bohaterów pokazuje, że naprawdę najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu, miłość polega na dawaniu wolności, a pod kolcami może ukrywać się wrażliwa dusza.

Róża to wielowymiarowa bohaterka Małego Księcia. Tylko z pozoru jest symbolem zainteresowania pięknem. Cała historia pokazuje ją z zupełnie innej strony.

Miłość Małego Księcia do Róży

Historia Małego Księcia i Róży zaczyna się na asteroidzie B612, gdzie mieszkał tytułowy bohater. Chłopiec był samotny do czasu, kiedy na jego planecie pojawiło się ziarno, z którego wyrosła Róża.

Chłopiec pokochał swoją towarzyszkę. Była ona oczywiście bardzo piękna, ale dla bohatera liczyła się przede wszystkim jej obecność. Mały Książę starał się możliwie jak najlepiej dbać o Różę, chronić ją, osłaniać przed każdym niebezpieczeństwem. Spełniał wszystkie jej prośby. Z czasem Róża zaczęła być jednak coraz bardziej marudna, a bohater nie był w stanie spełnić wszystkich jej zachcianek, co doprowadziło do konfliktu.

W końcu chłopiec opuścił swoją planetę i udał się w podróż. Podczas niej spotkał inne róże. To właśnie wtedy uświadomił sobie Mały Książę miłość do Róży i to, że liczy się dla niego tylko ta jedyna, która mieszka na jego planecie.

Podróż pomogła mu zrozumieć, jak bardzo Róża jest dla niego ważna. Uświadomił sobie również (głównie w trakcie rozmów z Lisem i Pilotem), że zarówno kwiaty, miłość jak i przyjaźnie trzeba stale pielęgnować.

Charakterystyka Róży z Małego Księcia

Róża z Małego Księcia to postać bardzo niejednoznaczna. Z jednej strony zostaje przedstawiona za pomocą stereotypowego patrzenia na kobietę, jest więc:

  • delikatna,
  • uwodzicielska,
  • wymagająca.

Z drugiej jednak okazuje się z czasem, że jest ona także bardzo czuła, wrażliwa, ale jednocześnie świadoma swoich uczuć. Wie, że musi pozwolić Małemu Księciu na podróż, bo tylko taka próba pokaże, czy ich uczucie rzeczywiście było prawdziwe. To symbol gotowości otwarcia się na potrzeby innych, dania wolności najbliższym.

O czym uczy relacja Róży i Małego Księcia?

Róża i Mały Książę uczą nas przede wszystkim o przyjaźni i miłości, o potrzebie stałego dbania o te uczucia, pielęgnowania ich w sobie. Zachowanie Róży przed wyjazdem chłopca pokazuje także, jak istotna jest gotowość do dania wolności najbliższej osobie. Chłopiec z kolei pokazuje, jak ważne jest uświadomienie sobie, kto się dla ciebie naprawdę liczy.

Zobacz także: Najsłynniejsze cytaty z Małego Księcia o miłości i nie tylko

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…