Język polski i literaturaRelacje społeczne

Opowieść wigilijna (Charles Dickens) – streszczenie

Streszczenie Opowieści wigilijnej nie jest proste, ponieważ w tym opowiadaniu dużo się dzieje. Rzeczywistość miesza się z magią. Opowieść pokazuje nam przemianę głównego bohatera – Ebenezera Scrooge’a. 

Wydarzenia realistyczne i fantastyczne w Opowieści wigilijnej mieszają się ze sobą, co daje jeszcze silniejszy efekt oddziaływania na czytelnika.  

O czym jest Opowieść wigilijna?

Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa to historia Ebenezera Scrooge’a – surowego pracodawcy, dusigrosza, człowieka pozbawionego czułości i empatii w stosunku do innych osób, także swojej własnej rodziny. Podczas wieczoru wigilijnego odwiedza go duch byłego partnera Marleya, a także trzy inne duchy. Spotkanie z nimi, towarzyszące temu przeżycia i nowe spojrzenie na świat doprowadzają do głębokiej przemiany Scrooge’a, który staje się odtąd pogodnym, spokojnym i życzliwym wobec innych człowiekiem. 

Plan wydarzeń – Opowieść wigilijna w kilku punktach

Autor Opowieści wigilijnej, Charles Dickens prezentuje nam głównego bohatera, o którym dowiadujemy się, że jest człowiekiem bardzo surowym, wymagającym pracodawcą, obojętnym na cierpienie innych, zimnym nawet w stosunku do siostrzeńca. Kluczowe dla streszczenia Opowieści wigilijnej są wydarzenia samego wieczoru, kiedy to:

  • do Scrooge’a przychodzi duch dawnego partnera biznesowego, Marleya – zapowiada on nadejście pozostałych duchów; 
  • nawiedza go Duch Wigilijnej Przeszłości i zabiera Scrooge’a na wędrówkę w krainę dzieciństwa i młodości, pokazuje mu odrzucenie i samotność, jakiej doświadczył;
  • duch Tegorocznego Bożego Narodzenia zabiera Ebenezera na ulice miasta, pokazuje mu los biedaków, zwraca uwagę na maleńkiego Tima;
  • duch Przyszłych Wigilii pokazuje bohaterowi jego smutną przyszłość jako człowieka samotnego i opuszczonego. 

Wizje składają się na obraz życia Scrooge’a i jego możliwą przyszłość. To skłania bohatera do zmiany nastawienia. Scrooge postanawia zmienić swoje życie o 180 stopni: staje się czułym wujkiem, uczciwym i życzliwym pracodawcą oraz pogodnym człowiekiem.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?