Język polski i literaturaRelacje społeczne

Opowieść wigilijna (Charles Dickens) – streszczenie

Streszczenie Opowieści wigilijnej nie jest proste, ponieważ w tym opowiadaniu dużo się dzieje. Rzeczywistość miesza się z magią. Opowieść pokazuje nam przemianę głównego bohatera – Ebenezera Scrooge’a. 

Wydarzenia realistyczne i fantastyczne w Opowieści wigilijnej mieszają się ze sobą, co daje jeszcze silniejszy efekt oddziaływania na czytelnika.  

O czym jest Opowieść wigilijna?

Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa to historia Ebenezera Scrooge’a – surowego pracodawcy, dusigrosza, człowieka pozbawionego czułości i empatii w stosunku do innych osób, także swojej własnej rodziny. Podczas wieczoru wigilijnego odwiedza go duch byłego partnera Marleya, a także trzy inne duchy. Spotkanie z nimi, towarzyszące temu przeżycia i nowe spojrzenie na świat doprowadzają do głębokiej przemiany Scrooge’a, który staje się odtąd pogodnym, spokojnym i życzliwym wobec innych człowiekiem. 

Plan wydarzeń – Opowieść wigilijna w kilku punktach

Autor Opowieści wigilijnej, Charles Dickens prezentuje nam głównego bohatera, o którym dowiadujemy się, że jest człowiekiem bardzo surowym, wymagającym pracodawcą, obojętnym na cierpienie innych, zimnym nawet w stosunku do siostrzeńca. Kluczowe dla streszczenia Opowieści wigilijnej są wydarzenia samego wieczoru, kiedy to:

  • do Scrooge’a przychodzi duch dawnego partnera biznesowego, Marleya – zapowiada on nadejście pozostałych duchów; 
  • nawiedza go Duch Wigilijnej Przeszłości i zabiera Scrooge’a na wędrówkę w krainę dzieciństwa i młodości, pokazuje mu odrzucenie i samotność, jakiej doświadczył;
  • duch Tegorocznego Bożego Narodzenia zabiera Ebenezera na ulice miasta, pokazuje mu los biedaków, zwraca uwagę na maleńkiego Tima;
  • duch Przyszłych Wigilii pokazuje bohaterowi jego smutną przyszłość jako człowieka samotnego i opuszczonego. 

Wizje składają się na obraz życia Scrooge’a i jego możliwą przyszłość. To skłania bohatera do zmiany nastawienia. Scrooge postanawia zmienić swoje życie o 180 stopni: staje się czułym wujkiem, uczciwym i życzliwym pracodawcą oraz pogodnym człowiekiem.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
HistoriaRelacje społeczne

Kim były polskie emancypantki?

Emancypantki w Polsce w sposób istotny zaczęły zaznaczać swoją obecność w…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Kim były sufrażystki? Czym się różnią sufrażystki i feministki?

Marzec, to miesiąc historii praw kobiet. Dziś przybliżamy, kim były sufrażystki….
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Emancypantki – kto to? Co im zawdzięczamy?

Co to jest emancypacja? Dzisiaj to znacznie szersze pojęcie niż to,…