HistoriaJęzyk polski i literatura

Empiryzm w oświeceniu i innych epokach. Przedstawiciele i tezy empiryzmu

Empiryzm zakłada, że główny sposobem poznawania świata jest doświadczenie, czyli empiria. Stąd też nazwa tego kierunku w filozofii. Takie przekonanie wzmacnia nauki przyrodnicze, podkopuje natomiast siłę nauk religijnych czy też religii w ogóle. 

Co to znaczy empiryzm? Nazwa ta pochodzi od greckiego słowa empeiría, które oznacza „doświadczenie”. Empiryzm to nurt filozoficzny, który zakłada, że powinniśmy poznawać świat jedynie przez eksperymenty i doświadczenia, bo jedynie im możemy wierzyć.  

Co to jest empiryzm?

Empiryzm w filozofii stanowi jedną z odpowiedzi na pytanie, jak poznać prawdę o rzeczywistości, jak pozyskiwać wiedzę. Przedstawiciele empiryzmu byli i są przekonani, że źródłem wiedzy może być tylko doświadczenie. To, czego nie da się zbadać i udowodnić przez badanie, nie może być uznane za prawdę. Skrajną wersją empiryzmu jest sensualizm, który zakłada, że w ludzki umyśle nie ma niczego, czego wcześniej nie byłoby w zmysłach.  

Empiryzm i racjonalizm – źródła „obiektywnej” wiedzy?

Racjonalizm i empiryzm w punkcie wyjścia się wykluczają. Wyznawcy empiryzmu twierdzili bowiem, że podstawą wszelkiego poznania jest doświadczenie, racjonaliści, że to, co dzieje się w umyśle. W oświeceniu jednak tezy te, choć przeciwstawne, wzajemnie wspierały się w walce z zacofaniem, zabobonami i wieloma obiegowymi „prawdami”. Występowały również przeciwko religii, szczególnie tej dogmatycznej. 

Empiryzm w oświeceniu i jego przedstawiciele 

Jednym z najważniejszych przedstawicieli empiryzmu w oświeceniu był Francis Bacon. Jego tezy rozwinął później John Locke, a także George Berkeley i David Hume. Locke jest autorem koncepcji empiryzmu genetycznego, który zakłada, że umysłu ludzki jest jak tabula rasa, czyli niezapisana tablica. Nie mamy więc założeń a priori, czystych idei, wszystkiego dowiadujemy się tak naprawdę przez doświadczenie. 

Źródła

http://www.ptta.pl/pef/pdf/e/empiryzm.pdf

Fot. Domena Publiczna

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…